פרק הסיום

שאלה: בפסיכולוגיה יש משמעות גדולה למשוב. למשל, אין לי מושג מה קורה לאדם, ואני שואל אותו שאלה: "איך אתה מרגיש? מה אתה אוהב?", מתוך דיאלוג כזה אני מתחיל להכיר אותו. האם אפשר לשלב אלמנטים של דיאלוג בקבוצות של החינוך האינטגרלי, או שם, בכל זאת, עובדת האינטגרליות?

תשובתי: בקבוצות שלנו ההתפתחות האישית קשורה להתפתחות האינטגרלית, כיוון שמתבצעת התאמה של רמת הפרט לאינטגרליות.

אין שום דבר אישי. כל ההתפתחות האישית שלי תלויה במידת האינטגרציה שלי עם האחרים, כלומר, באיזו מידה אני משלים אותם. יחד עם זאת, אני חייב להבין ולהרגיש כיצד אני משלים כל אחד מהם. כלומר, אני מרגיש את האנשים, את החברה שלנו, וכל הזמן שוקל ומשתדל להרגיש איפה אפשר להוסיף לשלמותה, ועל ידי ההשתתפות שלי, הרצונות והמחשבות שלי אני מנסה להשלים. פתאום מתחילה להתגלות לפניי המהות של כל אחד מהמשתתפים, היכולת לכלול, להיות כלי עבור רצונותיהם ומחשבותיהם, ואני הופך למרכיב המאזין של הקבוצה.

כך מרגיש כל אחד במהלך הלימודים המשותפים. עם זאת, לא משנה באיזה מצב נמצאת הקבוצה, מה שחשוב הוא, איך האדם מרגיש אותה. הקבוצה יכולה להיות במצבים שונים לגמרי, והאדם מבין אותה כך או אחרת, ובהתאם לכך כל הזמן משנה את עצמו.

כלומר, יש כאן הזדמנות לתנועה פנימית מתמדת. האדם עובר כל כך הרבה שינויים, שהופך להיות המרכיב הכללי האינטגרלי של הקבוצה. כשהאדם מרגיש את כל הדקויות של השינויים בה, הוא חייב לשנות את עצמו כל הזמן. הוא כמו המרכיב המחבר אותה. וכך, כל אחד מהקבוצה.

וזה בכלל לא תלוי באיזה מצב אובייקטיבי הקבוצה נמצאת. כאן לא ניתן לדבר על אובייקטיביות, מכיוון שכל אחד רואה את הסביבה רק דרך הפריזמה הסובייקטיבית שלו.

מסתבר, שאנחנו עושים כל אחד לשווה, לחברה הקטנה המשותפת שלנו. האדם והחברה מגיעים לרמת איחוד כזאת, שכל אחד הופך להיות שווה לכולם. אדם בתוך עצמו צובר נפח, סכום של כל מיני השינויים, הרגשות, המחשבות, שקיימים בכולם. כך אנחנו משיגים את המצב שהכלל והפרט הם שווים, ומגיעים לחיבור שלם של הקבוצה. כשכל אחד הופך להיות שווה לכולם, אז כל ה"יחידים" מתחברים לאחד שלם.

והאחד השלם הזה כבר קיים כאילו מחוצה להם. זה פרק הסיום של כל השינויים שהם עוברים כולם ביחד וכל אחד בעצמו.

מתוך שיחה מס' 10 על החינוך האינטגרלי, 16.12.2011

ידיעות קודמות בנושא:
הדרך הארוכה של ההתפתחות הרוחנית
האם חייבים לסבול את הכאב?
קבוצה היא מגבר הופך

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/e0UlE

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest