פרעה

 שאלה: מה מגלם פרעה?

תשובתי: פרעה זהו כוח עצום! אני לא אדבר על האישיות כי למעשה, האישיות הזאת לא קיימת. חכמת הקבלה בוחנת את פרעה, כמו שנברא על ידי הבורא האגו העצום, שמתפתח ו"בולע" לתוכו את כל העולם! הוא לא יודע שׂובע ומתגלה בהדרגה, במידת התפתחותה של האנושות. ככל שאנחנו שואפים יותר, לעשות ולהשיג משהו בעולם כך הוא "טורף" יותר, מבלי להשאיר לנו תקוות לשינוי של העולם לטובה ולעתיד מאושר. להיפך, העולם נהיה רק רע יותר ויותר.

יותר ויותר בני אדם לא מסופקים מחייהם. פעם סברנו שאנו יכולים  להסתדר, אבל היום לא. היום בכפרים הרחוקים ביותר בני אדם כבר לא מרגישים בטוחים, לא מבחינה כלכלית ולא מבחינת קיום גשמי. כיום האדם מקושר לכל העולם עד כדי כך שהוא לא מסוגל להזין את עצמו! זהו פרדוקס, אבל איכר אינו יכול להזין את עצמו מחלקת האדמה שלו! את הכול בולע פרעה (האגו), מפני שהוא מאחד אותנו יחד עד כדי כך, שאיננו יכולים שלא להיות תלויים באחרים. הוא הופך את העולם שלנו לאינטגרלי, גלובלי, מקושר הדדית, לכפר קטן שבו אנחנו תלויים זה בזה. ובמצב הזה אנחנו רואים שאנחנו לא יכולים לנהל אותו.

האגו מוביל אותנו לצורך להיות מקושרים הדדית בצורה נכונה זה עם זה! כלומר "פרעה" בעצמו, בכך שהוא הופך את העולם שלנו למקושר הדדית, מביא אותנו למצב של שנאה אליו  ואז נהפוך את העולם שלנו לאחר, עם קשרים טובים בינינו. אחרת לא נוכל להמשיך לחיות. אבל בהמשך, פרעה מכוון אותנו כל הזמן נגד האיחוד. כך, למרות שמצד אחד, הוא מעורר בנו רצון לאיחוד ופועל כך שאנחנו לא יכולים לחיות מבלי ליצור קשרים נכונים בינינו, כי אחרת לא נוכל לספק לעצמנו אפילו את הדברים ההכרחיים ביותר, הוא מצד שני, לא נותן לנו להתאחד. ובניגודיות הזאת מסתכם הערך של פרעה! לכן הוא נקרא "מלאך של הבורא"! הוא נברא על ידי הבורא, כמו יאנוס דו-פרצופי, כאשר מצד אחד, הוא מחייב אותנו להתחבר ולהתאחד, ומצד שני, לא נותן לנו להתקרב. אז, אנחנו מתחילים להבין שאין לנו מוצא אחר, מלבד להתעלות מעליו, לברוח ממנו! ואנחנו בורחים ממנו. כלומר, בריחה מפרעה, מהטבע שלנו, מהאגו שלנו, זוהי יציאת מצרים. זה לא פשוט, כי עלינו עוד לגלות את כל זה בתוכנו. הזמן שלנו הוא מיוחד! אנחנו מגלים את כל מה שהבורא הכין עבורנו בצורה של "פרעה". פרעה מתגלה עכשיו בינינו  כעולם גלובלי ואינטגרלי ובו זמנית באופן פרטי, שלא מאפשר לנו להתקיים בהתאמה לעולם האינטגרלי. לכן עלינו לכבד את פרעה, מכיוון שהוא מוציא אותנו ממצרים.

מתוך תוכנית טלוויזיה "חדשות עם מיכאל לייטמן", 12.4.2016

 

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/m0oS6

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest