דף הבית / כלכלה / פיאודליזם מאוגד

פיאודליזם מאוגד

קראתי מחקר על מחוקקי מדינת ויסקונסין, הם הגישו הצעת חוק להנהגת נורמה חדשה במדינה, "לעבוד יותר, לקבל פחות". באופן כזה, האוכלוסיה העובדת תקבל פחות תגמולים וביטוח רפואי וזכויות סוציאליות.

לפי דעתם של יוזמי החוק, הנורמה החדשה הזו תאפשר לעבות את מעמד הביניים. אבל במציאות תתרחש פה פנייה חדשה מקפיטליזם לפיאודליזם.

המצב ייראה כך: קבוצה קטנה של אוליגרכים, בנקאים ופיננסיסטים תעמוד בראש ותנהיג. המעמד הזה, הם מונרכיים של העולם הקפיטליסטי. מתחתם יתמקם גם כן מעמד קטן על הרקע הכללי, אבל גדול יותר מבחינה מספרית מהמעמד העליון של בעלי מקצוע מיומנים כגון, רופאים, עורכי דין, בעלי חנויות. השכבה הזאת של החברה עוזרת לעשירים מאוד לשמור על עצמאותם, ומהווה מעמד של אצולה במבנה הקפיטליסטי. בתחתית הסולם ההיררכי, כרגיל, תופסת מקום המאסה הגדולה ביותר של האוכלוסיה, עובדים עניים. הם חיים את חייהם בחובות ובעצם מהווים את מודל האיכרים של החברה הקפיטליסטית. כל העושר מצטבר על ידי השכבות העליונות, אי השוויון הפך לנורמה מתוך שתיקה, כפי שזה היה תחת הפיאודליזם באירופה של ימי הביניים.

הדרך היחידה להופעתו של מעמד הביניים בחברה הקפיטליסטית היא בתהליך שמבוסס על מהומות המוניות או כתוצאה מהתערבותה של הממשלה.

המוסד היחיד שיכול להוות מכשול לצמיחת הפיאודליזם הייתה הממשלה, שפעלה בארה"ב בצורה כזאת עד כביכול המהפכה של רייגֵן. עד לעלייתו לתפקיד כנשיא, התקבלו חוקים המכוונים למאבק עם האליטה ובניית מעמד הביניים. העיקריים שבהם היו פעולות לזכויות העובדים, העלאת מיסים לעשירים, חוקי הגלָאס- סטיגָל, שינוי במדיניות התעריפים ועוד. בזמן כהונתו, רייגן הרס לחלוטין את כל ההגבלות, שבר את המערכת של האיגודים המקצועיים וכתוצאה מזה החזיר את הקפיטליזם לדרגתו הבהמית.

היום בארה"ב רמת אי השוויון והעוני בקרב ילדים היא הגדולה ביותר, ו-50% מהעושר נמצא בשליטה של קבוצה קטנה של אנשים. התופעה הזאת יכולה לשאת רק שם אחד, פיאודליזם מאוגד, ואילו המצב מזכיר את ימי הביניים ולא את מציאות הקיימת של ההווה.

והרי אני כל הזמן אומר שהאגו הוא בלתי מוגבל. ולכן הוא כל הזמן שואף להתרחבות ומילוי בלתי מוגבלים. כי כמה שהוא מקבל יותר, כך הוא מרגיש יותר את הריקנות, "אם קיבל 100 רוצה 200, וכשקיבל 200, רוצה 400", לפי החוק של התרחבות הרצון על ידי האור. וכך עד המוות, וכשהוא מת, אז חצי תאוותו בידו. אי אפשר בשום צורה להגביל את האגו, מפני שהוא היסוד של הבריאה, והכוח היחיד של הטבע חוץ ממנו זה האור, תכונת ההשפעה והאהבה. אפשר למשוך את הכוח הזה לצורך איזון האגו רק על ידי ידיעת חכמת הקבלה (החכמה לשימוש הנכון באגו).

 

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/hXVxu

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest