פורים

פורים מסמל את שחרורה של האנושות ממורשת נוראה, שנפלה בחלקנו מהבורא. כתוב: "בראתי יצר רע, בראתי תורה תבלין". בהקשר זה, חג פורים מסמל את התיקון הנכון, בעזרתה של התורה, לאגו שלנו, ליצר הרע שלנו שמרחיק אותנו זה מזה, שדוחה ומחייב אותנו לשנוא ולא להרגיש זה את זה. פורים מסמל את גמר התיקון מכל הרע שעל פני כדור הארץ, לא רק בקרב היהודים, אלא בקרב האנושות כולה.

לא לחינם העם היהודי נקרא ״עם קשה עורף״, מאחר והוא העם האגואיסטי ביותר. ולכן, מהרגע שהוא יגיע בעצמו לתיקון, כל יתר אומות העולם ילכו בקלות בעקבותיו וגם יתוקנו, מבלי להשקיע בזה מאמץ. מסיבה זו, העמים האחרים שונאים אותנו, מפני שהתיקון שלהם תלוי במלואו בתיקון שלנו. על היהודים מופעל לחץ גדול באמצעות כוחות חיצוניים שמתבטא גם בצורה חיצונית וגם בצורה פנימית בכך שהם לא מסוגלים להסתדר זה עם זה. זה מאפיין גם את היהודים בכל העולם שמתרחקים זה מזה, שואפים להסתתר בין העמים האחרים ואינם רוצים להתקרב ביניהם. קיימות אצלם מפלגות רבות, זרמים רבים, דתיים וחילונים והבדלים נוספים.

ב"מגילת אסתר", שמספרת על מקורותיו של חג פורים, נאמר שהיהודים הם עם שהתפזר ב-127 מדינות העולם. האירועים האלה התרחשו במאה השישית לפני הספירה, בבבל העתיקה בזמן גלות בבל, שנקראת גם "גלות מדי". הרדיפות אחרי היהודים החלו, והמנהיג נותן ההשראה לרדיפות הללו, היה עוזרו האישי של המלך אחשורוש, המן. הוא זה שהחליט להשמיד את כל היהודים. הכול כבר הוכן להשמדתם, אבל היהודים הצליחו להפוך את מזימותיו לטובתם, ובמקום להיהרג, השמידו בעצמם את כל שונאיהם בכל 127 המדינות.

המן אמר למלך אחשורוש, שישנו עם אחד שמפוזר בין כל העמים בממלכתם, והם יכולים להשמידו בקלות. מפני שהיהודים, לא רק שאינם מקושרים זה עם זה, אלא אפילו מכוונים זה כנגד זה. זה שימש כדחיפה למנהיג הרוחני של העם היהודי, מרדכי, אשר קרא ליהודים להתלכד. הם שמעו בקולו, והודות לכך התאחדו ביניהם. ברגע שהחלו להתקרב ביניהם, הופיע אצלם כוח עצום. הם החלו להרגיש את ייעודם העליון, רכשו ביטחון, אמונה, כוח ומטרה והצליחו להשמיד את שונאיהם. הם הצליחו להיפטר מכל בעיותיהם, לצאת ביחד מגלות בבל, לחזור לארץ ישראל ולבנות את בית המקדש השני.

היום אנו חווים תקופה היסטורית מיוחדת, בה פועלים עלינו כוחות פירוד עצומים, שמנסים להפריד בינינו יותר ויותר. דוגמא לכך הם ארגון דעא"ש, חיזבאללה וארגונים אירופאים שונים, המשפיעים על ישראל מכל עבר, בכך שהם מנסים ״לבלוע״ אותנו. בנוסף, גם הכוחות הפנימיים בתוך מדינת ישראל, מגבירים את השנאה ואת הדחייה ומעצימים את הפירוד בעם. גם החילונים וגם הדתיים נושאים באחריות למצב זה. הגענו למצב שכל כוחותיו של העם מכוונים לפירודו. בוודאי, שמנהיג החיזבאללה, חסן נסראללה, טוען שבמצב כזה אפשר להשמידנו בקלות והוא צודק לחלוטין. אותו דבר אמר המן לפני אלפיים וחמש מאות שנה, בזמן פורים.

ההצלה שלנו היא רק באיחוד. כיום יש בתוכנו מי שבעד פירוד העם, ונגד זרמים חילוניים או דתיים, אלה גורמים ליותר נזק ופועלים בניגוד למה שהתורה מכוונת אותנו אליו, לעלות באהבה מעל לכל הניגודים ומה שמפריד בינינו, ועל כך נאמר: "על כל פשעים תכסה האהבה".

עלינו לפעול לטובת מצב זה, וכך נגיע להישג בהיסטוריה שלנו, כפי שמתואר בחג פורים. כאשר נתאסף ונשמיד את כל הכוחות שמאיימים ומנוגדים לאיחוד שלנו, אז כל אומות העולם יתאספו סביבנו לאחד יחיד ושלם.

אני מקווה, שהחג הזה יגלם את האיחוד בקשר בינינו, שאותו עלינו לרכוש. באופן זה נרפא את עצמנו מדחייה הדדית וניפטר משנאה אנטישמית של כל העולם כלפינו. כל אומות העולם יתחילו להבין, שלצורך ריפוי המשבר העצום, הכולל, שפוקד אותנו, הם חייבים דווקא אותנו. הם יווכחו שעל ידי איחוד עם ישראל, כל העולם יגיע לשחרור מהרע המקורי שהבורא ברא בנו בכוונה, כדי שנתקן אותו ונעלה לדרגתו, עד לגילויו. אז, אומות העולם יתאספו יחד, יישאו את עם ישראל על כתפיהם, יעלו להרי ירושלים ויעזרו לנו לבנות את בית המקדש השלישי. כמו שנאמר: "כי ביתי, בית תפילה יקרא לכל העמים".

אנחנו מקווים מאוד שזה יקרה בחג הזה, וקוראים לכולם לקירוב לבבות, לאהבה, לידידות ולהסכמה הדדית! בזה תלוי שחרור העולם מכל הבעיות שלו. הקירוב בינינו, יביא גם להתעלות שלנו למדרגה הרוחנית הבאה של העולם, לקראת כניסה לממד הבא. נעשה זאת למענינו, למען ילדינו, למען כל העולם ולמען הבורא!

בהצלחה לכולנו וחג שמח!

מתוך תוכנית הטלוויזיה "חדשות עם מיכאל לייטמן"  7.3.2016

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/otlTq

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest