פגישה היסטורית 

שאלה: לאחר אלף שנות פילוג שפיצלו את הנצרות בין מזרח למערב, התקיימה השבוע פגישה היסטורית בין האפיפיור פרנסיסקוס וראש הכנסייה הרוסית האורתודוקסית, הפטריארך קיריל, ובה הכריזו "אנחנו אחים". האם זה נכון שהם מתאחדים?

תשובתי: העניין הוא לא בזה שהם מתאחדים או לא, אלא בכך שכל הדתות מתקיימות באגו אנושי, עולמי, אוניברסלי כזה שגרם להן להיכנס למשבר בלתי הפיך. האגו גדל, והדת לא יכולה לתת לאדם המתפתח תשובה לשאלה שעולה בו על משמעות החיים: איך לשלוט נכון בחיים האלה, למה צריך להביא אותם ולמה הטבע מוביל אותנו.

הדת נשארה באותה רמה שהייתה לפני אלפיים שנה, כאשר אומות העולם קיבלו אותה מחכמת הקבלה. חכמת הקבלה הייתה הדת של עם ישראל עד לחורבן בית המקדש השני. לאחר מכן צמחה ממנה היהדות המודרנית, ומאוחר יותר הנצרות והאיסלאם. מאז הן לא השתנו.

לא היהדות, לא הנצרות ולא האיסלאם, יכולים לתת מענה לקהל המאמינים שלהם, מפני שהאדם מתפתח לכיוון של השגה. כפי שהאדם משיג את העולם שלנו בעזרת המדע, כך הוא גם רוצה להכיר ולהשיג בצורה מדעית גם את גורלו, את החיים שלו, את ייעודו, ואת כל מה שנמצא למעלה ממנו. אולם הדת לא מסוגלת לזה, היא יכולה לשרת רק את האדם האגואיסטי הקטן, שאפשר לדכא בו את השאלה על משמעות החיים, היא אומרת לאדם "תאמין" והוא מאמין, וכדי להירגע בתוך המתיקות הזו, הוא לאט לאט מוריד מסך על העיניים, וכביכול לא רואה ולא חושב, מאמין וזהו. מה גם שזה לא תלוי בשׂכלו של אלא בצורך הנפשי הפנימי שלו.

חכמת הקבלה אומרת שאת כל מה שהדת מטיפה, האדם צריך ליישם באמת: הדת מצווה "ואהבת לרעך כמוך", וחכמת הקבלה מלמדת איך ליישם את זה, הדת מדברת על כך שיש עולם עליון, גן עדן, גיהנום ושאר הסמלים שלה, וחכמת הקבלה טוענת שעלינו לבוא ולגלות את המושגים האלה עכשיו, כאן בעולם הזה, ובכלל שאת העולם שלנו, שכולל את כל העולמות וכל מיני המצבים האפשריים, נוכל לראות ולהשיג עוד בעולם הזה, בחיים האלה, ממש כאן ועכשיו.

חכמת הקבלה היא בוודאי המשך ההתפתחות של כל המדעים, היא באה להחליף את הדתות, ולכן כמובן שהדתות מאוד מתנגדות לה. הנצרות והאיסלאם פחות, כי זה עדיין רחוק מהם, אבל היהדות לבטח, מפני שהיא רואה בחכמת הקבלה איום גדול מאוד על המשך קיומה. חכמת הקבלה פשוט מזעזעת את כל אותו המנגנון העצום שנבנה על ידי הדת, לשרת, להכניע, להשפיע ולשלוט על העם, על המאמינים, בכך שהיא מתנגדת לכל החוּקים וההלכות שקיימים ביהדות העממית, שאומרים לאדם לעצום את העיניים ולהאמין, ללא שום הבנה אמיתית הן של התפילות והן של המצוות.

כמובן שבצורה כזו לא יכולים לדבר על קיום החוק "ואהבת לרעך כמוך", כל זה נשכח ונשאר בצד.

לכן קיים שוני גדול מאוד בין הדת לחכמת הקבלה בגישתו של האדם לבריאה, לבני האדם ולכל מה שמתרחש איתו. מדובר בשינוי מהותי של המכשיר הפנימי ההבנתי והתפיסתי שלו. כלומר, לפי חכמת הקבלה האדם צריך לעלות מדרגת החי, מתוך עצמו, לדרגה יותר גבוהה.

האנושות ניצבת בפני בעיה גדולה, והיא תיוולד בייסורים לדרגה הרוחנית שלה. אנחנו נמצאים בתחילתו של התהליך הזה, ואני מקווה שנוכל להניח יסוד טוב ומוצק לאנושות, ואז יהיה לה קל יותר להתקדם.

מתוך תוכנית הטלוויזיה "חדשות עם מיכאל לייטמן", 14.2.2016

haim zach/flash 90

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/teynk

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest