דף הבית / המשבר ופתרונו / ערכים חדשים

ערכים חדשים

בכל התנגשות של אינטרסים, סתירות של ערכים שונים, אותם מציעה חברה זו או אחרת, צריך לחפש משהו הגיוני שמקדם את האנושות. אבל, אם מקודם למדינות היו איזה שהם ערכים מדעיים, תרבותיים ודתיים, אז עכשיו כל זה נעלם בהדרגה.

מוסד המשפחה נעלם. מה שבאירופה שימש כבסיס, כיסוד: הורים, ילדים, דור מבוגר וצעיר, התגלגל בירושה לפי העיקרון "ביתי – מבצרי", אז כל זה איננו.

שאלה: אבל יכול להיות, שאת כל זה אפשר איך שהוא להחיות, לחדש?

תשובתי: לא, אין כבר מה לעשות, זוהי התפתחות דיאלקטית. כל הערכים הקודמים נעלמו ואי אפשר לחדשם ואי אפשר ליצור אותם באופן מלאכותי. ודאי שגם הפוליטיקאים וגם הסוציולוגים מבינים זאת. הדבר היחיד שעוד אפשר לעשות, זה לעורר באנשים את השאלה על משמעות החיים. אבל למרבה הצער, היום הם נמצאים בדרגת מעבר של ההתפתחות שלהם, לכן גם זה לא מדאיג אותם. הם חושבים על איך פשוט לשרוד.

זה מה שאנחנו רואים ברוסיה. בכלל לא מעניין את האנשים מה לעשות, העיקר לחיות בבטחה. אבל המאבק על החיים הטובים דועך בהדרגה. לאנשים אין כוח להילחם על מקומם תחת השמש, הם הופכים להיות פאסיביים. לכן הסמים משתלטים בהדרגה על האנושות. כך כל זה יימשך, עד שיופיע רצון חדש בהם, ובהדרגה יעורר אותם מהתרדמה לשאלה על משמעות החיים.

ידועות בהיסטוריה לא מעט כאלה תקופות, כמו ימי הביניים, שהיו הכרחיים להופעתה של צורה חדשה ונמשכו זמן רב מדי. עכשיו התקופה הזאת לא תיארך זמן רב, מפני שכבר הופיעו תנאים מוקדמים למשהו חדש. אבל אנחנו חייבים לעבור את שלב המעבר הזה מערכים קודמים לחדשים.

מתוך תוכנית הטלוויזיה "הדור האחרון" מס' 16, 19.8.2015

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/cwE8w

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest