דף הבית / חכמת הקבלה / גלגול נשמות / על נשמה, חיים ומוות

על נשמה, חיים ומוות

photo_rav_gh70_261.jpg

שאלה: מה קורה עם הנשמה ברגע מות הגוף?

תשובה: הנשמה היא חלק מהבורא, "חלק אלוה ממעל". בורא זו תכונת ההשפעה והאהבה. כשבאדם מופיעה תכונה כזאת של אהבת הזולת – זה נקרא שהוא רכש נשמה, וכל עוד לא הופיעה בו תכונת ההשפעה והאהבה, אין לו נשמה. הוא כמו בהמה. לכן כתוב: "כולם כבהמות נדמו", "עייר פרא אדם יולד" וכו'..

לרכוש את תכונת ההשפעה והאהבה, כלומר את הנשמה, ניתן רק תחת השפעת האור העליון המתקן את האגו, האור מקיף. מקיף, כיוון שהוא (האור המקיף, או הבורא) סובב אותנו, הנמצאים בו. ("מקווה ישראל ה' " – בורא, כמקווה המזכך את ישראל, היכן שישראל הם ישר- אל, זאת אומרת המשתוקקים לבורא, להשפעה ואהבה).

בתכונות האגואיסטיות הטבעיות שלו מרגיש האדם את "העולם שלנו". אם הוא רוכש את התכונה האלטרואיסטית של השפעה ואהבה, הוא מרגיש בה את "העולם העליון". זה נקרא לרכוש נשמה.

אם אדם רכש את התכונה הזאת, היא נשארת בו, אפילו אם התכונה האגואיסטית שלו נעלמת, כלומר, אם הגוף שלו (החומר הנתון לנו בחושים שלנו) מת. הרי ישנו חומר אחד בלבד – הרצון, ובו מורגש הקיום. אם הרצון הוא עם כוונה "לעצמו", אז מה שמורגש נקרא "העולם שלנו" או "העולם הזה", ואם הרצון הוא עם כוונה "כלפי הזולת", אז מורגש בו העולם העליון, הבורא.

הלידה, החיים והמוות הגופניים שלנו הם גילוי ודעיכה של האור ברצון האגואיסטי. לידה רוחנית היא הופעת הרצון להשפיע ולאהוב מחוצה לך. לא למען עצמי, ולא בגלל שנוח לי מבחינה אגואיסטית.

כיוון שרצון כזה אינו תלוי ברצון האגואיסטי בו מורגש הגוף והעולם הזה, אז כשהגוף מת והרגשת העולם הזה נעלמת, נשארים הרצון האלטרואיסטי והרגשת העולם העליון.

שאלה: איך נשמה יכולה "לראות", "להרגיש" ו"לחוש" ללא תפקוד המוח?
תשובה: אנחנו מרגישים את הכול בתוך הרצון, והמוח רק עוזר להבחין מה אנו רואים, או ליתר דיוק, להבחין במה שאנחנו רוצים.

שאלה: האם זה באמת אפשרי, שנשמת אדם, הסובל ממחלת אלצהיימר, ואיבד את הזיכרון והמסוגלות להשגה, לפתע תשקם את כל זה ברגע המוות?
תשובה: אם התפתחה באדם נשמה, תכונת ההשפעה, היא כבר לא נעלמת לשום מקום.

שאלה: מדוע תינוקות וילדים קטנים, שנשמתם טרם תוקנה, מתים?
תשובה: לאחר שהתקיימו אותו פרק זמן שהיה מוקצב להם, הם תיקנו בכך חלק מסוים בהתפתחותם הרוחנית.

ידיעות קודמות במדור "גלגול נשמות":
מוות ונצחיות
על חיים, מוות ונשמה

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/CzTjP

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest