עוקבים אחריך

שאלה: בכל זאת, היכן הבחירה החופשית של האדם, אם הכול מגיע מהבורא? לעולם לא אוכל לעשות דבר בעצמי?

תשובתי: אם אני הנברא, הרי שכל מה שקיים בתוכי הגיע אליי מהעליון. אני נמצא מתחתיו, כמדרגה תחתונה. אתה יכול לומר שנתקעת הרבה מאוד זמן על המדרגה הזאת ואינך מתקדם צעד אחד. אולם גם זה מגיע מהעליון! רק שחלק מפעולותיו מתגלות בצורה גלויה, וחלק נסתר. לכן אפילו הלוגיקה הפשוטה מוכיחה לנו שבתחתון לא יכול להיות שום דבר שאינו קיים בעליון. אם כך, היכן החופש שלי?

העליון לא נתן לך להתקיים במצב אחד קבוע. הוא ברא אותך בצורה מיוחדת: הוא ברא אותך ואת הסביבה, כדי שעל ידי היחסים ביניכם תוכל ליצור איזושהי תכונה חדשה. אם אתה משתוקק להשפעה כלפי הסביבה שלך, מגיע אליך כוח שמחבר אותך עם הסביבה ועם העליון. וכאן מתגלה הבחירה החופשית שלך. בכך אתה מקבל את היכולת להפוך להיות דומה לעליון.

שאלה: אך המקובלים אומרים שגם כל מה שמתרחש לאחר מכן, מגיע ממנו!

תשובתי: כמובן, הכול מגיע מהבורא! אולם אנחנו מדברים רק על מה ששייך למדרגה שלנו. אני הרי לא יודע מה יתגלה לי לאחר גמר התיקון.

תאר לעצמך ילד שנותנים לו לעשות בחדר שלו ככל העולה על רוחו. ברגע הזה נדמה לו שכולם שכחו ממנו. אך כשהוא מתבגר, הוא מבין שזה נעשה כך בכוונה: במשך כל הזמן הזה הוא היה תחת השגחה. עקבו אחריו, כדי שהוא לא יגרום לעצמו נזק. אולם הוא הרגיש כאילו הוא חופשי…

מתוך שיעור על מאמרו של בעל הסולם "אחור וקדם צרתני", 31.12.2010

ידיעות קודמות בנושא:
מי אני?
חופש או אשליית החופש

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/eGxYN

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest