דף הבית / חכמת הקבלה / פרשת השבוע / כיבוש המדרגה הרוחנית

כיבוש המדרגה הרוחנית

"וירא בלק בן צפור את כל אשר עשה ישראל לאמרי: ויגר מואב מפני העם מאד כי רב הוא ויקץ מואב מפני בני ישראל". (חקת, כ"ב, ב'-ג').

בתורה לא מתוארים אירועים היסטוריים, למרות שאנחנו יכולים לבחון את תוכן הספר גם במישור ההיסטורי של העולם שלנו, אלא מדובר על מצבים שבהם אנשים המשתוקקים לבורא, יכולים להתאחד ביניהם ולהפוך לעם אחד, ובמצב כזה הם חזקים מאוד. במושג "רב", הכוונה היא לעוצמת החיבור ביניהם: "כאיש אחד בלב אחד", ולא לכמות האנשים. הם מפורדים מבחינה פנימית, אבל כאשר הם עובדים על עצמם ומתפתחים בפנימיות, הם יכולים להשיג את כוח האיחוד המקשר ביניהם, שנקרא "רב", ממנו פוחד מואב. "ויקץ מואב מפני בני ישראל", הכוונה היא ש"מואב" רואה את החיבור והאיחוד בין בני ישראל מתקרב ומאיים עליו, והוא לא יכול לעשות נגדו כלום, זה בלתי נסבל מבחינתו.

השנאה שעליה מדובר כאן, היא בכלל לא אותה השנאה שאנחנו רואים כיום בעולם, אלא היא מתגלה כהתנגדות בין הכוחות הרוחניים של הטבע, בעוד שהדחייה והעויינות בין בני האדם בעולמנו, מופיעה בהם ללא הכרה: היהודים לא מבינים למה מדכאים אותם, ואומות העולם לא מבינות למה הן שונאות את היהודים.

שאלה: מהו כוח הטבע שנקרא "מואב"?

תשובתי: הכוח האגואיסטי מתחלק לשבעה כוחות רציניים, מנוגדים, שאותם מגלמים שבעת העמים שחיו בארץ ישראל, עד לכיבושם על ידי היהודים שבאו מהמדבר. אלו הן שבע קליפות, כוחות טומאה, שיכולות להתקיים רק בארץ הזאת, כלומר בדרגה הרוחנית הזאת. אדם שרוצה לגלות את הבורא צריך להימצא במישור הרוחני, ובהתאם לכך גם במישור העולם הזה, מפני ששני העולמות מקבילים. כל האובייקטים והתופעות של העולם הזה הם תוצאה מהמתרחש בעולם העליון, כמו שורש וענף. לכן אם אתה רוצה נניח, "לכבוש את הארץ", תכבוש, אבל לשם כך אתה צריך לכבוש תחילה את השורש הרוחני, כלומר להיות בדרגה רוחנית. באופן כזה, התורה מדברת על כיבוש הדרגה הרוחנית, שהתוצאה שלה כבר ממומשת בעולם שלנו.

למשל, כאשר עם ישראל החל לזלזל באהבת הזולת ונפל לשנאה הדדית, לתוך האגו, הוא איבד את כל זה גם בעולם הגשמי וגורש מהארץ הזאת. במילים אחרות, כל מה שמתרחש בעולם שלנו הוא הטבעה של מה שאנחנו מזמינים בעצמנו בדרגה הגבוהה. הכוח האגואיסטי "מואב", שעליו כתוב: "ויקץ מואב מפני בני ישראל", רוצה לקלקל את בני ישראל, בכך ששולח להם נשים, שהן מסמלות את האגו, כדי שהאגו שלהם יגבר. מואב יכול לשנות את הכוונה של בני ישראל, לשחד אותם במשהו, כדי שבזמן שהם ישרתו את האלטרואיזם והאהבה, באותו הזמן גם יקבלו קצת למען עצמם, וזה מספיק כדי לקלקל את הדרגה הרוחנית. התוצאה מזה היא שכל השינויים המתרחשים, מתגשמים על פני הארץ בצורה שלילית. זה בדיוק המצב שאנחנו רואים כיום בישראל, אמנם שהמצב הזה יכול להשתנות לחלוטין, וכדי להתחיל לשנות זאת צריך להתחיל מלמעלה.

מתוך תוכנית הטלוויזיה "סודות הספר הנצחי", 8.7.2015    

 

 

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/MH9E5

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest