דף הבית / קבלה לעם / יהדות וקבלה / חגים ומועדים / חיים חדשים 540 – עבדים היינו?

חיים חדשים 540 – עבדים היינו?

מדוע גם היום אנו נמצאים במצב של עבדות כמו במצרים, כיצד ניתן להתנתק משליטת פרעה ואיך נראים החיים של עם שהגיע באמת להיות חופשי בארצו? (ד"ר מיכאל לייטמן בשיחה עם אורן לוי ויעל לשד-הראל)

תוכנית הטלוויזיה "חיים חדשים" בנושא "חגים ומועדים: עבדים היינו?".

לצפייה/האזנה: | MP3 אודיו | MP4 וידאו |

להורדת התוכנית: | MP3 אודיו | MP4 וידאו |

תקציר השיחה:

ישראל שסועה ומפולגת. האגו חוגג. זוהי עבדות מצרים, אך אנו חסרי הכרה בכך. להיות עבד זה מצב מתקדם יותר, בו האדם כבר מזהה את שליטת האגו שבו עליו. חכמת הקבלה מלמדת אותנו שטבע האדם רע בכוונה, כדי שיכיר בו אט אט ויבדיל את עצמו ממנו. הניתוק הראשוני מהאגו נקרא יציאת מצרים. אחר כך בספירת העומר אנחנו מתקנים את עצמנו. כמו בספירת מלאי, אני מאתר את כל הנטיות האגואיסטיות שבי, ומתקן אותן.

אם כן, כל הסיפור של חג הפסח הוא תיקון היחסים בין אנשים. ביחסי אהבה בינינו נרגיש רמה עליונה של קיום, נתמזג עם הנצח, עם השלמות. נהוג שבחג הפסח משתמשים בסט של כלים חדשים, זה מסמל כמו סט של יחסים חדשים ביני לבין הזולת. ליל הסדר מתאר את סדר הפעולות שצריך האדם לבצע כדי לצאת מהאגו, מיצר הרע.

חכמת הקבלה מדברת על האגו הרבה, כי זהו הטבע שלנו. אגו פירושו יחס רע לאחרים, על חשבון ניצול הזולת. קערת הפסח מסמלת כוחות שונים שפועלים ומכניסים אותנו למצרים ומוציאים אותנו ממנה. בואו נבדוק את עצמנו ונגלה שהאגו שולט בנו והורס אותנו, ונסכים יחד לברוח ממנו.

תוכניות קודמות:
חיים חדשים 539 – בין חמץ למצה
חיים חדשים 538 – פרעה שבינינו
חיים חדשים 537 – יוצאים ממצרים

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/tUbPe

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest