דף הבית / קבלה לעם / התפתחות רוחנית / סימנים להתפתחות הרוחנית

סימנים להתפתחות הרוחנית

laitman_2009-11-06_zohar_tv_8165_70.jpg

בזמן שאנו קוראים, מקשיבים ומשתתפים בקריאת ספר הזוהר, אנחנו צריכים לבדוק את מידת ההתקדמות שלנו. ברור שאין לנו יכולת להעריך בדיוק את מידת ההתקדמות שלנו ואת ההבדל בין המצבים השונים, כיוון שלא ברור לנו היכן התחלת הדרך ואיפה סופה. אך בכל מקרה אנחנו יכולים בערך להעריך את התקדמותנו על ידי הרגשות שלנו. כלומר, כשאני קורא בספר הזוהר בצורה טבעית וכשיותר קל לי לתאר את מה שכתוב בספר ומה שקורה בתוכו. בנוסף אני מרגיש בזמן הקריאה שהספר מעורר בי תגובות מכל מילה, מכל סמל ומעשה, אני מתחיל לזהות את המערכת הפנימית של הנשמה, לראות את הגוף שאני קיים בתוכו, את כל העולם, הסביבה הרחוקה והקרובה, כל היקום ואת כל מערכת העולמות. כל אלו הם התחושות והרגשות שלנו.

אך לרגשות האלו מתחברת עוד הרגשה אחת שספר הזוהר פותח לפנינו, וההרגשה הזאת מתחלקת לשתי צורות תפיסה שבאיזושהי דרך מתחברות ביניהן. דרך אחת, היא צורה חדשה של תפיסת המציאות, דרך קריאת ספר הזוהר. זאת תפיסה שמתחילה להיות דומיננטית, חזקה ושולטת מהצורה שקדמה לה. וזאת אחת הדרכים שאנו יכולים בעזרתה להעריך את שלבי ההתקדמות שלנו בכל צעד. הדרך השנייה היא כשאני מתחיל להבין שאותה הנקודה שבלב שניתנה לי היא רק נראית לי עכשיו כנקודה, בגלל חוסר ההתפעלות, חוסר ההתרשמות, חוסר הגילוי וחוסר התפיסה. למרות שהנקודה הזאת כוללת בתוכה את כל הנשמות, העולמות ואת כל המציאות שנבראה על ידי הבורא.

זאת אומרת, בתחילת הבריאה הנקודה התפתחה מלמעלה – למטה דרך ד' בחינות דאור ישר, דרך עולם אין סוף וכל העולמות עד העולם שלנו. לכן עכשיו אנחנו צריכים להפיץ ולהרחיב אותה בכוחות עצמינו מלמטה – למעלה. ברגע שאנחנו מתאמצים בכוחות עצמינו להרחיב את הנקודה על ידי פנייה לחברינו שנותנים לנו את כוח ההתפעלות, אז אנחנו מתחילים לראות שהנקודה שבלב היא לא נקודה אחת, אלא המון נקודות נפרדות, הקשורות ביניהן ברשת הנקראת מערכת הנשמות או מערכת העולמות.

מערכת נשמות – זאת מערכת יותר פנימית. מערכת עולמות – זאת מערכת יותר חיצונית.

בצורה כזאת הנקודה שבלב מתרחבת, ואנחנו מתחילים לגלות בתוכה את כל בריאת העולמות. אנחנו גם מתחילים לראות שהיא כוללת בתוכה את כל חברינו, אחרי כן אנחנו רואים את האנשים שהיו יותר רחוקים מאיתנו, עד שהנקודה מתרחבת וכוללת את כל המציאות. ואם באמת מתבהרת לנו הראיה והתפיסה, זה סימן חיובי להתקדמות שלנו מקריאה נכונה בספר הזוהר.

מתוך שיעור מספר הזוהר, 10.01.2010

רשומות קודמות בנושא:
לאן מוביל אותנו ספר הזוהר?
מסע אל ירושלים הפנימית
עולמו של ספר הזוהר

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/2xuiU

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest