דף הבית / חינוך, ילדים / סיבה ומסובב

סיבה ומסובב

Laitman_2011-01-27_3754_w.jpg

שאלה: אי ההופכיות של חוקי הטבע נראית טוב מאוד על דוגמת האי האיטי. במשך שנים רבות זה היה איזור פורח עם אקלים נפלא ועם תשתית די מפותחת. אולם לפני חמש שנים אירעה שם רעידת אדמה והקהילה הבינלאומית השקיעה בשחזור האי טריליונים של דולרים.

האו"ם אירגן עזרה גלובלית, היה נדמה שהכול יהיה בסדר והחיים באי יחזרו למסלולם, אך התברר שאפילו אותם המשאבים העצומים שהושקעו שם, לא יכלו למנוע את התוהו ובוהו וההרס.

כל זה מהווה דוגמה מובהקת, שאם עוברים נקודה מסוימת, הטבע האנושי הופך כבר לבלתי הפיך.

תשובתי: זה רק מאשר שוב, שתחילה חייבים להתחיל בחינוך האוכלוסייה. ורק לאחר מכן, במידת החינוך, לקדם אותה הלאה לבניית שיתוף פעולה חברתי חדש. את הבעיה של האי האיטי לא ניתן לפתור בהזרמת כספים פשוטה. אם לא היו נותנים כספים, תושבי האי לאט לאט היו יוצאים מזה בעצמם.

שאלה: לא כל האי ניזוק מרעידת האדמה. אבל אלה שנשארו להם בתים והם יכלו להתקיים מדייג, עברו לערי האוהלים של האו"ם ששם שנתנו אוכל בחינם. משפחות המאפייה השתלטו על כל האי. כוחות האו"ם נעים רק ביום ורק בטנקים מפני שבכל מקום ישנם שודדים. והשודדים והעבריינים האלה מחסלים כל ניסיון של האי לצאת מהמצב שנוצר.

תשובתי: אותו הדבר עשו פעם עם אפריקה.

אני חוזר, שבתחילת כל השינויים חייב להיות חינוך, שיטת חינוך כוללת. אם אנחנו לא רוצים שהאנושות תתקדם קדימה על ידי משברים, מלחמות עולם אכזריות, אז בראש ובראשונה אנחנו צריכים בעצמנו לארגן מערכת חינוך!

אתה אומר שהסיבה לכול היא המשבר, וכתוצאה מכך אנחנו צריכים לשנות את טבע האדם והחברה, לעשות אותם אינטגרליים ומקושרים הדדית.

אני סבור שכאן אנחנו חלוקים בדעותינו, מה הסיבה ומה התוצאה.

מנקודת המבט שלי, הסיבה היא תנועת כוח הטבע שכל הזמן דוחף אותנו למצב אבולוציוני חדש. מאחר ואנחנו כבר עברנו את כל המדרגות האבולוציוניות הקודמות, עכשיו אנחנו עוברים לשלב הבא.

השלב הבא של האנושות זה האינטגרליות והגלובליות שלו. הטבע דוחף אותנו לאינטגרציה, להידמוּת אליו.

בדיוק כמו כל דבר אחר בטבע, שינויי הלחצים, שינויי הטמפרטורה, הכול נע לעקביות, לאנטרופיה, אז אותו התהליך מתרחש גם עם החברה האנושית. היא צריכה להתקדם לאינטגרציה, מפני שהטבע מאלץ אותנו לזה ולכן מזמין בנו היום את המשבר.

אנחנו לא הזמנו אותו, אלא הניגודיות של המצב החברתי הנוכחי שלנו, לאותו המצב שאליו אנחנו צריכים להגיע היא מורגשת על ידינו כמשבר.

מתוך שיחה "עיר ניסיונית, יציאה מהמשבר", 02.03.2012

ידיעות קודמות בנושא:
סימני התנועה לאינטגרציה
כאשר הכסף שולט
העבר לא יחזור יותר

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/A2kRL

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest