סוכות שבלב

בסוכות תשבו שבעת ימים – שבעה ימים כנגד שבע הספירות המציינות את חלקי הרצון הדורשים תיקון: חסד, גבורה, תפארת, נצח, הוד, יסוד ומלכות. שלוש הספירות הראשונות – כתר, חכמה ובינה – נחשבות לחלק הבורא שבנברא, ואין צורך לתקנן.

 אושפיזין – שבע הארות מיוחדות שמתקנות את הרצון ומאירות בו בכל אחד מימי החג: אברהם, יצחק, יעקב, יוסף, משה, אהרון ודוד – כל אחד מהם הוא הארה מיוחדת באחד מימי החג.

 סכך – הסכך עשוי מ”פסולת גורן ויקב”, מענפים שאין לנו צורך בהם. כשם שאנחנו מעלים את הפסולת כגג (סכך) מעל לראשינו, כך עלינו להעלות את החשיבות של הנתינה, החמלה והאהבה לזולת מעל לאהבה העצמית.

 ארבעת המינים – ארבעה מינים כנגד ארבעת חלקי הנשמה, המתוארים גם בשם י-ה-ו-ה. ארבעה מצבים שהאדם מרגיש בדרכו הרוחנית:

 ערבה – אין בה טעם (רגש, לפי הקבלה) ואין בה ריח (שכל). חשיבות הרוחניות אינה מובחנת לא בשכל ולא ברגש.

 הדס – אין בו טעם ויש בו ריח. חשיבות הרוחניות מובחנת בשכל ולא ברגש.

 לולב – יש בו טעם ואין בו ריח. חשיבות הרוחניות מובחנת ברגש ולא בשכל.

 אתרוג – יש בו טעם ויש בו ריח. חשיבות הרוחניות מובחנת הן בשכל והן ברגש.

 מידות הסוכה – סוכה מעל עשרים אמה, פסולה. הרצון של האדם מורכב מעשרה חלקים, עשר ספירות. עשרים אמה כנגד עשר הספירות שבהן האדם מרגיש את היחס של הבורא כלפיו, ועשר הספירות שבהן הוא מביע חזרה את אהבתו לבורא.

 שמחת תורה – תורה מלשון “אורה”, אור. כתוב, “בראתי יצר הרע, בראתי תורה תבלין”. התורה היא האור שמתקן את הרצון. בשמחת תורה מגיע תיקון הרצון לסופו. כל הרצון מתוקן, ומכאן השמחה.

 הקפות – כל עוד הרצון אינו מוכן לקבלת השפע הרוחני, האורות מקיפים אותו. מנהג ההקפות מסמל את האורות המקיפים את הרצון בשעה שאינו מוכן עדיין לקבלת השפע הרוחני.

רוצים להעמיק במשמעות של חג הסוכות? לחצו כאן >> bit.ly/2oxbC3J

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/dcMNl

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest