סוד האיחוד

כנס בסנט פטרבורג. שיעור מס' 4.

הרב"ש, אגרת מ': "ובו בזמן שמתחילים להרגיש את אהבת חברו, תיכף מתעוררת בו בחינת שמחה ותענוג. כי תמיד הוא יודע שרק הוא לבדו דואג עבור שלומו וטובתו. אבל ברגע שמגלה שחברו דואג עבורו, זה מעורר בו שמחה שאין לשערה.

וכבר אינו יכול לדאוג עבור עצמו, משום שהאדם יכול לתת יגיעה רק במקום שמרגיש תענוג, וכיון שמתחיל להרגיש תענוג בזה שדואג עבור חברו, ממילא אין לו מקום לחשוב עבור פרטיות."

אנחנו אף פעם לא יכולים לספק את עצמנו, על אף שנדמה לנו שאנחנו עושים למען זה הכול. הכלי הכללי המשותף שלנו בנוי כך, שרק מה שנקבל מבחוץ יכול למלא אותנו, ולא מה שכל אחד מאיתנו מייצר. לכן אנחנו צריכים למלא זה את זה.

וזה הסוד העיקרי ביותר של האיחוד, כאשר בני אדם מתחילים להרגיש שהם יכולים למלא זה את זה, שכל אחד כולל בתוכו את הרצונות של האחרים ומתחיל לעבוד עליהם, והאור ממלא את כולם. במידת ההתכללות של כל אחד ברצון של האחר, האור ממלא את הרצונות האלה.

הכלל העיקרי, כדי באמת לעלות על דרך ה', זהו התנאי לאיחוד החברים. ומתי החברים מאוחדים? כאשר מתאספים יחד וכל אחד משפיל עצמו בפני האחרים, בכך שרואה את גדלות החברים. אפילו אם מישהו לא רואה את החברים כגדולים, הוא חייב לחייב את עצמו לראות את גדלותם. אם אדם לא רואה שהאחרים גבוהים ממנו, הוא חייב לבדוק את עצמו.

בקבוצה קבלית, אדם שלומד נכון חייב תמיד לראות את האחרים גבוהים ממנו. זה לא איזה מצב גבוה מיוחד, אלא מצב רגיל של הקבוצה.

הוא מקנא בחברים קנאה טובה, נמשך אחריהם, לוקח מהם דוגמה. ואם אין קנאה, אז זה רע. אדם צריך לפחד שכולם יגלו את חוסר הערך והאפסיות שלו, יתחילו לזלזל בו.

הרגש הזה חייב להיות קבוע, כי הוא עוזר מאוד להתקדם. כל אחד צריך לשמוח שניתנת לו כזאת הרגשה שמהווה אמצעי יעיל להתקדמות. לכן צריך לדאוג שהיא תהיה תמיד: לראות, עד כמה החברים הם במסירות נפש, כיצד הם מקריבים את עצמם בכך שנמצאים במצבים הרבה יותר גרועים מאשר אתה, ובאותו הזמן משקיעים מאמצים יותר גדולים מאשר אתה.

מדוגמאות קטנות כאלה נוצרת ההשתוקקות מ"אני" ל"אנחנו", מפני שאם החברים גבוהים ממני, אני רוצה להיות יחד איתם, להיכלל בהם כך, כדי להתמוסס בהם לגמרי.

מתוך שיעור מס' 4 בכנס סנט פטרבורג, 19.09.2014

ידיעות קודמות בנושא:
חבר וחלל ריק
התבטלות כלפי כוח האהבה
תעניק אהבה

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/KTIWP

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest