נשמה נצחית

"והנפש אשר תעשה ביד רמה מן האזרח ומן הגר את ה' הוא מגדף ונכרתה הנפש ההוא מקרב עמה: כי דבר ה' בזה ואת מצותו הפר הכרת תכרת הנפש ההוא עונה בה" (שלח, ט"ו, ל'-ל"א).

שאלה: מה זה אומר "תכרת הנפש"?

תשובתי: אי אפשר לכרות את הנפש, כי זו הרי התגלות של תכונת ההשפעה, האהבה, האור שבאדם. אם אנחנו עושים את הרצון האגואיסטי שלנו דומה לאור, לכוח העליון, אז תכונת ההשפעה והאהבה הזאת מתחילה לתפוס את האור העליון, להתמלא בו במידת ההשתוות זה לזה, וזה נקרא נשמה. באופן כזה אנחנו קושרים את עצמנו עם הבורא, עם האור.

התפקיד העיקרי שלנו, זה לעשות שכל הרצונות, הכוונות המחשבות והרְגשות הפנימיים המפורדים שלנו, יתאספו יחד תחת כוונה אחת יחידה של השפעה ואהבה מחוץ לעצמנו. ואז במידה שבה הם בכל רגע נתון יתקשרו ויתחברו בתוכנו, ניצור בתוכנו אובייקט שנקרא בורא ונרגיש אותו בתוכנו. תכונת ההשפעה והאהבה שאותה האדם יכול לייצר בתוכו, זה הבורא.

שאלה: אז למה נאמר שאם "והנפש אשר תעשה ביד רמה… הכרת תכרת הנפש ההוא עונה בה"?

תשובתי: אם אדם היה בגובה רוחני או שהייתה לו אפשרות לעלות לגובה זה, אבל הוא עשה להיפך, אז הוא נופל, יורד מהגובה הזה. יוצא שהנשמה הקודמת נכרתה כביכול וצריך להוליד אותה מחדש, אבל כבר בדרגה אחרת, גדולה יותר. לכן הירידה היא הכרחית. 

בכל שלב, אתה חייב ליפול מהמדרגה הקודמת ולעלות ליותר גבוהה. כשאנחנו קוראים בתורה, אנחנו רואים כיצד העם כל הזמן טועה. נשאלת השאלה, האם הם לא יכולים ללמוד שום דבר?! אבל הם חייבים לעשות חטאים, חייבים לגלות שוב ושוב בתוכם את הרעלים של האגו שלהם, כדי לתקן אותם אחר כך ולעלות עוד יותר למעלה. יחד עם זאת, הם צריכים לשמוח מהירידה שלהם! כמו שנאמר: "אלף פעם ייפול צדיק וקם". זוהי הדרך שלנו.

מתוך תוכנית הטלוויזיה "סודות הספר הנצחי", 13.5.2015

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/p4VHt

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest