דף הבית / קבלה לעם / התפתחות רוחנית / נעשה אדם בצלמינו

נעשה אדם בצלמינו

laitman_2009-08_5961-70.jpg

האדם נברא מהתכללות בין מלכות ובינה, תכונות הקבלה וההשפעה – ורק משום כך הוא מסוגל לבצע תיקון. בינה מתחברת עם מלכות ומחיבור זה נולדת מציאות שלישית, הכוללת את שתיהן בתוכה, אבל אינה שייכת לאף אחת מהן. כי מלכות היא מידת הדין ולא ניתן לבנות בעזרתה דבר, ובינה היא מידת הרחמים ואין בכוחה ליצור ולברוא. הכוח ליצור יכול להיוולד רק מחיבור של שתיהן.

נגיד, שאנחנו לוקחים מלט, מים וחול, מערבבים אותם יחד ומקבלים בטון, עושים לבנים. כך נוצר חומר לבנייה, המורכב מתכונות אלה, שהולכות לאיבוד בתוכו – ונולדת מציאות חדשה.

מה כל כך מיוחד בטיפת זרע, שמגיעה מאבא לאימא, גדלה, וממנה נולד תינוק, שהופך לאדם עצמאי? כיצד קורה, שפתאום הוא מתנתק ומפסיק להשתייך להוריו, בהופכו לאישיות עצמאית? תחילה אנו רואים, שהתינוק מתנהג לפי האינסטינקטים הטבעיים והמובנים לנו. אך כאשר הוא גדל ומגיע לגיל 6 – 7 הוא הופך לגדול, עצמאי ומתחילה להיות לו דעה משלו. בתוכו כבר לא מדבר סתם טבע בהמי, אלא אנו רואים, כיצד נולדת בו איזו אישיות חדשה, שלא דומה בדיוק לאביה ולאימה. הוא כאילו כולל את שניהם בתוכו, אבל בו בזמן, הוא אישיות בפני עצמה. איננו מבינים כיצד מתרחש הדבר, כי לא רואים את שורש ההתרחשות.

אבל זה בדיוק, מה שהבורא רוצה – כדי שמכוח הקבלה וכוח ההשפעה, שנבראו על ידי הבורא, משני הכוחות המחברים והמנוגדים זה לזה, יופיעו איזה שהם חיים חדשים – קו אמצעי (אדם).

כלומר מטרתו לא הייתה לברוא רצון, כי הרצון זה סתם חומר, שמגיב באופן אוטומטי ל "רע" או ל "טוב". הבורא נמצא מחוץ לחומר, והאדם – גם כן מחוץ לחומר. הבורא רצה לברוא נקודה, שעומדת מעל לרצון והיא מופיעה מחיבור של תכונות קבלה ותכונות השפעה, כמציאות חדשה לחלוטין. המציאות הזו – זה ה "אני" שלך!

מתוך שיעור "פתיחה לחכמת הקבלה", 07.12.2009

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/9g8hr

One comment

  1. מה זה ה"אדם" הזה הקו אמצעי הזה?

    האם במציאות הזו שלו הוא לא מרגיש נפעל ע"י הרצון שלו, שהוא לא בבחירה שלו או האם הוא מפסיק להרגיש כ"בובה" . האם ההרגשה האמיתית של הקו האמצעי מתחילה במעבר של המחסום? או רק לקראת גמר התיקון?

    ותודה רבה לרב לייטמן.

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest