דף הבית / קבלה ומדע / טבע / נס הבריאה

נס הבריאה

laitman_2011-02-25_9222-70.jpg

עד שהאור לא יתפשט ברצון דרך כל ד' בחינות הוי"ה לא יתגלה הכוח הפועל בנפעל. ולכן לא יתגלה הרצון האמיתי ליהנות שלפיו כבר ניתן לקבוע: מיהו הנברא, מה הוא רוצה, כיצד הוא עונה לבורא?

לכן הוי"ה נקרא "השם הקדוש של הבורא". במה קדושתו? הרי שם, זה מה שנותן הנברא עצמו. אך השם הזה נקרא קדוש, כיוון שדווקא בצורה כזאת, לאחר כל ד' בחינות של פעולת האור על הרצון –מתגלה ברצון תכונת הבורא הפועלת עליו והמטביעה בו את צורתה. לכן הוא נקרא שם הבורא.

ההטבעה הזאת, החותם, שהאור משאיר בתוך הרצון מעניקה לרצון את צורת האור.

לאור עצמו אין שום צורה אז כיצד אנחנו יכולים לומר עליו משהו: מיהו, מהו? זה משהו נעלם ולא ידוע, צורה מופשטת כלשהי. אז כיצד הנברא יכול לדעת עליו משהו, להתקשר עימו, להחליף התרשמויות, ליצור מערכת יחסים?

בשביל זה הבורא, "קוצו של י', כוח המדריך והיוצר, מכוון את פעולתו על חומר הנברא "יש מאין" ומתחיל להחתים בו את עצמו. ואז בחומר הזה, כבפלסטלינה, כבבצק או בחמר מתחיל להצטייר חותם מהאור. החומר מתחיל להראות לנו מהו האור שלא יכול להתגלות באופן אחר.

כל הכוחות בעולם קשורים לאור, בתוך כל דבר פועל האור: בחשמל, במגנטיזם, בפעילות גומלין האטומית והסוב-אטומית. נדמה לנו שכביכול קיימים בעולם כוחות רבים, אך למעשה מאחורי הכל עומד רק כוח אחד, כוח האור, שאנחנו לא רואים. מתגלות לנו רק פעולותיו. וכשפעולות האור מתגלות בחומר זה נקרא "שם הבורא" – ביטוי האור על החומר.

זה נס שאנחנו אפילו לא מודעים אליו. כיצד יכול להיות שבבריאה, במטריצת הוי"ה, תתגלה צורה, תכונה של הבורא עצמו. בשביל זה הנברא חייב לעבור ד' בחינות התפתחות ורק בבחינה האחרונה, בבחינה ד' הוא מתחיל להבין ולהכיר את עצמו.

אולם על ידי מה הוא מכיר את עצמו? על ידי כך שהוא מכיר את הבורא וזה כבר נקרא נברא.

מתוך שיעור על ספרו של בעל הסולם "תלמוד עשר הספירות" 31.05.2011

ידיעות קודמות בנושא:
משׂחק עם אור אין סוף
להרגיש את כל צורות העליון ולהסכים
הוי"ה – אלוקים

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/HrsIV

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest