ניצוצין מעפר

בעל הסולם, מאמר "אהבת ה' ואהבת הבריות": "למה ניתנה התורה לאומה הישראלית?… ומתוך זכות אבות, עמדה להם ההצלחה לישראל, שבמשך ארבע מאות שנה התפתחו והוכשרו והכריעו את עצמם לכף זכות. ונכנסו כל אחד מחברי האומה, בקבלה זו של אהבת הזולת, בהיותם אומה יחידה קטנה בין שבעים אומות גדולות, אשר כנגד כל אחד מישראל נמצאים מאה נכרים ויותר כנגדו. וכאשר קבלו עליהם אהבת הזולת, ניתנה התורה דווקא לאומה הישראלית ולהכשרתה עצמה."

אין כאן תנאי מיוחד. אותו הכלי הרוחני שעבר התפתחות בד' בחינות דאור ישר, שנקרא "ה-ו-י-ה", ובהמשך עבר עיבוד בכל 125 המדרגות בחמישה עולמות, אחר כך התרסק והתחלק לחלקים רבים.

החלקים האלה התחילו להתגלות בבבל העתיקה, אבל אז רק חלק קטן מכל אותם הבבלים, הנשאים של אותם הרצונות, אותן התכונות, יכלו להתעורר מהאור הקטן מאוד שהשיג והביא להם אברהם. רק הכלים הזכים ביותר מבבל יכלו להצטרף אליו. למה לא יותר? מפני שהיה חסר לרצונות הללו עומק, עביות.

ואחר כך, חמשת אלפים האנשים האלה שהלכו יחד עם אברהם מבבל התחילו להתכלל זה עם זה, וההתכללות הזאת הביאה אותם להתפתחות חדשה, לעביות נוספת שנקראת "גלות מצרים".

אז הם זכו לצורך גדול לתיקון. אם בבבל היה מספיק להם רק לברוח, כאן הם היו צריכים להתעלות מעל ד' דרגות העביות החדשות, ארבע מאות שנה של גלות. והם כבר היו צריכים מאור המחזיר למוטב.

זאת אומרת, מה שעשה פרעה, הוא קירב את בני ישראל לבורא, דווקא בזכות זה שקיבלו ממנו עביות כל כך גדולה, שהם היו צריכים את המאור המחזיר למוטב.

ואז בני ישראל קיבלו תורה, זאת אומרת, קיבלו את שיטת התיקון. השיטה הפשוטה הקודמת של שימור הקשר ההדדי התחלפה בעבודה חדשה, שיש בה עליות, ירידות, בירורים תמידיים, עומק הכלים החדש שהם קיבלו בגלות אצל פרעה.

ואחר כך בני ישראל הגיעו לתיקונים של בית המקדש הראשון, וירידה, נפילה, שבירה של בית המקדש השני וכן הלאה.

ועכשיו, אחרי החורבן והגלות שוב מתבררים אותם הכלים. בכלים הללו עדיין נסתרים הניצוצין של המדרגה הקודמת. מגיע אור ומעלה אותנו הלאה בחזרה על ידי זכות האבות.

לכן כל אחד שהיום מרגיש זיקה, יחס למטרת הבריאה, נקרא "ישר-אל" וצריך להבין שמוטלת עליו החובה למשוך את המאור לכל העולם. אז כל שבעים האומות הגדולות דרך החיבור בין כולנו יקבלו את האור ויוכלו גם לעלות לאותה דרגת האיחוד שכבר היינו בה כולנו לפני השבירה וצריכים לעלות אליה שוב.

מתוך שיעור בנושא "אחדות עם ישראל", 09.07.2014

ידיעות קודמות בנושא:
אין במה לקנא
העבודה עם האחריות הגדולה ביותר בעולם
גזע אברהם, יצחק ויעקב

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/Pewuu

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest