דף הבית / ניהול ומנהיגות

ניהול ומנהיגות

שאלה: השוואה בין מנהיג למנהל מאפשרת להבין טוב יותר את תפקידיהם. מנהל תומך, מחזיק, מנהיג מפתח. מנהל מתמקד במערכות ומבנה, מנהיג, מתמקד באנשים. מנהל מסתמך על שליטה. מנהל שואל איך ומתי, ואילו מנהיג מה ולמה. מנהל עושה, מסתכל על הרווח, מנהיג מסתכל על העתיד. מנהל עושה את הדבר הנכון, מנהיג עושה דברים נכונים. האם אתה מסכים עם האמירות האלה?

תשובתי: באופן כלל, זה נכון. אפשר להוסיף, שמנהיג הוא פילוסוף, מי שסולל ומניח את הדרך, ואילו מנהל, הוא מבצע שיודע לארגן קולקטיב שהכרחי לביצוע משימה קונקרטית. הוא יכול אפילו להיות מנהיג של מדינה.

מנהל, זו יכולת להעמיד מטרות בצורה נכונה ומדויקת. מה גם שהמטרות הללו צריכות להיות ניתנות למדידה, מפני שאם אנחנו לא יכולים למדוד, אנחנו לא יכולים לנהל. ואילו מנהיג, זו היכולת לראות את העתיד ולהעביר את הראייה הזאת לכפופים שלך, למנהלים, שהופכים את  התוכניות הקונקרטיות, למפרטים שהם מפתחים.

שאלה: האם היכולת של מנהיג לראות, זו מיומנות טבעית או שניתן ללמוד ולרכוש אותה?

תשובתי: אנשים נולדים עם זה. הם נולדים גם כמנהיגים וגם כמבצעים, מנהלים טובים. אלה צורות חשיבה שונות לחלוטין, פסיכולוגיה, תפיסת עולם אחרות. מנהל עוסק בתכנון פעילויות, במשאבי הזמן, בקביעת אחראים ועדיפויות. ואילו מנהיג אחראי לא רק לתוצאות, אלא גם נושא באחריות אישית, מעורר השראה, מניע.

מתוך תוכנית טלוויזיה "מיומנויות ניהול", 11.06.2020

 

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/R8dkM

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest