דף הבית / כלכלה / כסף / מתדרדרים

מתדרדרים

ידיעה: "קרן המטבע העולמית והבנק העולמי פסימיים. המיתון החדש בפתח. כל אמריקאי עשירי מקבל דמי אבטלה. בבית הלבן בזבזו מיליארדים כדי להציל את הבנקים מפשיטת רגל. המערכת הפיננסית שרדה, אך האנשים שנשארו ללא עבודה מוציאים פחות כסף ופחות מיסים נכנסים לקופה. התחזית הולכת ונעשית קודרת יותר ויותר. הסיכון הכי רציני הוא האטה בצמיחה הכלכלית. היא פשוט אינה אפשרית אם לא ייווצרו מקומות עבודה חדשים.

גוש האירו יתפרק לבד, מפני שהוא פשט את הרגל. העסקים מצמצמים את הייצור, המדינות מנסות לסגור את עצמן מפני השכנות, על אף שכלכלותיהן קשורות לחלוטין. כל אחד מנסה לשרוד לבד – ובזה המומחים לפיננסים רואים את הבעיה הכי גדולה".

התייחסותי: ישנן שתי בעיות:

א. חושבים שהעתיד הטוב תלוי בהתפתחות הכלכלית, זאת אומרת, לא רואים דרך אחרת חוץ מהמערכת הפגומה של ההתפתחות הכלכלית הבלתי פוסקת. יחד עם זאת, בתהליך ההשרדות של המערכת אין חשיבות לגודל ולכיוון של ההתפתחות: צריכים יותר שווקים, יותר התפתחות, לקנות יותר, לזרוק יותר, להרוויח יותר וחוזר חלילה. אך המציאות מציגה דרישות חדשות: איזון של כלל האנושות, המערכות ומוסדות, השגה של הרמוניה ושיתוף מלא בחיבור מאוזן של כולם. צריך להתנסות בתהליך החדש, אפילו במקצת, כדי להשתכנע שבמצב החדש נגיע לרגיעה, מילוי וסיפוק.

ב. לחשוב שהיום אפשר לשרוד לבד פרושו להיכנע לאגואיזם העיוור שקובר אותנו. וזאת לא רק מפני שלא ניתן לחזור למשק "טבעי" ברמת המדינה, אלא מפני שהטבע כבר תפס אותנו ברשת של הקשר ההדדי, בדומה לדייג שתופס להקת דגים, ואין לנו סיכוי לברוח מהרשת הזאת. לכן הפרוטקציוניזם והשאיפה לשרוד לבד הם הדרך לעימותים ולמלחמת עולם.

ידיעות קודמות בנושא:
משרד האוצר האמריקאי: לייצב את הצמיחה הכלכלית
חוסר שיווי המשקל בכלכלה העולמית יתקן את המשבר
המשבר אינו כלכלי, אלא אידיאולוגי

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/8AhkH

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest