מתאמנים

שאלה: מהי הברית שאנחנו כורתים, שמאפשרת לנו להמשיך כאשר נעלם לנו הרצון לכך?

תשובתי: הברית הנכרתת לשם העתיד דומה לאימון ספורטיבי לקראת השתתפות בתחרות כלשהי. הרי אני רוצה להגיע שם להישגים גבוהים, ולכן עכשיו אני מתאמן.

אלה תרגילים מלאכותיים: אני קופץ, מרים משקולות וכדומה כדי לחזק את עצמי על מנת שאהיה מסוגל לבצע את הפעולה שלמענה אני מתאמן עכשיו. לכן אני מבצע תרגילים שבהם אני משחק את המצב העתידי, על מנת שאוכל להתמודד איתו בצורה מוצלחת יותר כאשר הוא יגיע.

כך נהוג לעשות בצבא ובכל מקום שבו רוצים לחנך את האדם ולהכין אותו לפעולות מיוחדות. ולכן עורכים הדמיה של המצב האמיתי, והאדם יודע שעכשיו הוא משתתף בתרגילים לימודיים שקשורים בצורה ישירה למציאות וקרובים לאותם המצבים שבהם הוא ייתקל בקרב האמיתי.

גם זה נקרא כריתת ברית – עבודה לשם העתיד. רק שהברית שלנו שונה, מפני שאנחנו רוצים להתקשר לכוח העליון שעכשיו אנחנו מרגישים קרובים אליו. לכן אנחנו מבצעים תרגילים שמלמדים אותנו לא להתנתק ממנו אפילו באותם מצבי הירידה שיבואו מאוחר יותר.

לא קיימים העבר, ההווה והעתיד. אני לא מושך איתי כלום מהעבר. הכול נמצא בי עכשיו, בהווה. אך אם אני מכין את עצמי היום לזמן שבו תבוא הירידה, אני מקבל הזדמנות להחזיק בו מעמד בצורה מוצלחת יותר.

הרי כבר בניתי בעצמי את הדגם של המצב הזה ומראש עשיתי תרגילים: מה יהיה אם לא יבוא אליי המאור המחזיר למוטב, הכוח שמחזיק אותי. כיצד אני אוכל אז לדרוש אותו ולפעול כאילו יש לי אותו.

את הברית הזאת אני כורת גם עם החברים וגם עם הבורא, כלומר, עם הכוח שמחיה ומחזיק אותי, כוח החיים הרוחניים. עכשיו הכוח הזה מחזיק אותי ומאפשר לי לשמוע וללמוד, אך יכול להגיע יום שבו לא אוכל לבוא לשיעור, להשתתף בו, להתקדם ולשאול שאלות. ואז אני רוצה שאותו הכוח שהתקרב אליי עכשיו ונתן לי השראה ללמוד – יישאר איתי ושוב יעזור לי!

אני מתאמן לשם העתיד, בדומה לכל ספורטאי או כל אדם שחושב על המחר ומכין את עצמו לפעולה שהוא הולך לבצע. זה לא חוזה שחתום על הנייר, אבל אתה מצייר לעצמך את המצב הזה: אתה תצטרך ללכת לאיזה מקום, לשוחח עם מישהו, לעשות משהו, ולכן אתה מראש מתכנן כיצד ללכת, מה להגיד וכיצד להתנהג. אתה מראש שם את עצמך במצב דומה.

אך הייחודיות של הברית הרוחנית היא בכך שאתה כורת אותה ברגע שבו אתה מלא כוחות – כשאתה לוקח בחשבון את המצב העתידי של חוסר אונים מוחלט, ומנסה להכין את עצמך אליו.

מתוך שיעור על מאמר של הרב"ש, 26.10.2011

ידיעות קודמות בנושא:
ברית של עזרה הדדית
איפה אפשר להשיג את החצי החסר של הכלי
העד העיקרי

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/CpSLV

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest