מתאמי האור

"כה וַיַּרְא מֹשֶׁה אֶת-הָעָם, כִּי פָרֻעַ הוּא: כִּי-פְרָעֹה אַהֲרֹן, לְשִׁמְצָה בְּקָמֵיהֶם. כו וַיַּעֲמֹד מֹשֶׁה, בְּשַׁעַר הַמַּחֲנֶה, וַיֹּאמֶר, מִי לַיהוָה אֵלָי; וַיֵּאָסְפוּ אֵלָיו, כָּל-בְּנֵי לֵוִי. כז וַיֹּאמֶר לָהֶם, כֹּה-אָמַר יְהוָה אֱלֹהֵי יִשְׂרָאֵל, שִׂימוּ אִישׁ-חַרְבּוֹ, עַל-יְרֵכוֹ; עִבְרוּ וָשׁוּבוּ מִשַּׁעַר לָשַׁעַר, בַּמַּחֲנֶה, וְהִרְגוּ אִישׁ-אֶת-אָחִיו וְאִישׁ אֶת-רֵעֵהוּ, וְאִישׁ אֶת-קְרֹבוֹ." (תורה, ספר שמות, פרשת "כי תשא", פרק ל"ב, פסוקים כ"ה – כ"ז).

"וְהִרְגוּ אִישׁ-אֶת-אָחִיו וְאִישׁ אֶת-רֵעֵהוּ, וְאִישׁ אֶת-קְרֹבוֹ", הכוונה היא, להיפרד מהתכונות היקרות ביותר לאדם, מההרגלים, הרצונות והתקוות, מהזיכרונות הקרובים לליבו, כלומר, מכל דבר שמהווה את הבסיס לחייו ותפיסת עולמו. הוא חייב להיפרד מזה פעם אחת ולתמיד, לעשות צמצום בתוכו ולהתחיל לתקן את כל שאר התכונות בהדרגה.

הקריאה "מִי לַיהוָה אֵלָי", פירושה, "מי שבעד השפעה חלוטה".

"וַיֵּאָסְפוּ אֵלָיו, כָּל-בְּנֵי לֵוִי", כלומר, האנשים או תכונות כאלה בתוך האדם (מנקודת המבט של החלק הפנימי של התורה), שחייבים מיד להתגלות.

שאלה: אז מדוע הלווים השתתפו בעשיית "עגל הזהב"?

תשובה: משום שלא היה משה – ההארה של האור העליון על "מלכות". כאשר האור משפיע על "מלכות", אז תכונות ההשפעה שטמונות בו עולות למעלה, כלומר, הלווים מתקרבים למשה, ואם התכונה הזאת אינה קיימת, הם נמצאים תחת השליטה של "מלכות" – האגו. לכן ללויים אין בחירה משלהם.

כאן מדובר רק על ההנהגה של משה שעוברת דרך כל שאר חלקי המערכת על העם. לכן, אהרון, הכוהנים, הלויים – הם רק מתאמים שמחברים את משה עם העם.

מתוך התוכנית "סודות הספר הנצחי", 11.09.2013

ידיעות קודמות בנושא:
יצירת עגל הזהב
הצד ההפוך של תכונת ההשפעה
סימנים של "עגל הזהב"

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/mJnSC

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest