משנים כיוון?

שאלה: לפי עיתון "האומה" אנחנו רואים, שלאחר שבעל הסולם סיים לכתוב את "תלמוד עשר הספירות" הוא ביצע פנייה חדה לכיוון ההמונים, לעם ולעולם. האם גם אנחנו הולכים בעקבותיו?

תשובתי: קודם כל, מקובל חייב לכתוב ולבצע את הדברים הבסיסיים, כדי שיהיה לו עם מה לצאת החוצה. בעל הסולם כתב את "תלמוד עשר הספירות", את פירוש "הסולם" לספר הזוהר, ומספר מאמרי יסוד.

אך בסופו של דבר צריך לממש את חכמת הקבלה, כדי לגלות את מה שהיא מדברת עליו. והעבודה הזאת מתבצעת רק בינינו. עכשיו, ביחסים ההדדיים האגואיסטיים שלנו, אנחנו מגלים בינינו את המציאות הנוכחית, וביחסים הדדיים אלטרואיסטיים נגלה את העולם הרוחני. הוא לא נמצא אי שם מעבר לעננים, הוא מסתתר בקשר בינינו. אם נבנה בינינו את היחסים הנכונים, ההפוכים מאלה של היום, נגלה את העולם הרוחני, ההפוך מהעולם הזה. ואז ניכנס לקשר הפנימי הזה, לעולם הנצחי, ללא תלות בגוף ובאירועים הגשמיים.

קשה לנו להבין את זה, אך זה קורה דרך תיקון היחסים ההדדיים בין בני האדם במציאות הנוכחית.

נאמר: "בראתי יצר רע ובראתי לו תורה תבלין, כי המאור שבה מחזירו למוטב". שיטת הקבלה דרושה כדי לתקן את היחס הרע שבתוכנו כלפי האחרים ליחס טוב, ולאהוב את הזולת כמו את עצמנו.

אך לשם מה צריך את זה? – מפני שבזכות זה אני מגלה את הבורא. בקשר שלי עם הזולת, באהבה אליו, אני מגלה את הבורא. ואז אני נדבק אליו, משתווה לתכונותיו, ועובר למימד העליון, שנמצא בקשר ההדדי הטוב בינינו.

כדי לעזור לבני האדם בדרך הזאת, מתגלה לנו היום הקשר הרע, המשבר. וזהו מצב נפלא, שקורה לראשונה בהיסטוריה: אנחנו מחוברים בינינו בקשר בלתי ניתן לניתוק, והקשר שלנו הוא רע. אנחנו לא נצליח לקרוע אותו, כמה שלא ננסה. הוא רק יתחזק ויגלה יותר ויותר רע, וזה יחייב אותנו לתקן את המצב.

ולכן, המגמה הנפלאה הזאת מושכת אותנו קדימה, לגילוי הרע. החצי הראשון של המשפט: "בראתי יצר רע", כבר מתגלה. ולכן המקובל, שסיים את החלק ה"תיאורטי", זקוק למעשה. טבעי שבעל הסולם החל לכתוב מאמרים על המימוש המעשי של שיטת הקבלה. גם בנו וממשיך דרכו, הרב"ש, כתב מאמרים רבים על העבודה בקבוצה. פשוט אין עבודה אחרת.

הפיתרון מתגלה דווקא בתיקון הקשר ההדדי בין בני האדם, בעבודה הכי דוחה ושנואה עלינו. מה לעשות, דווקא היא זו שמובילה לטוב.

מתוך שיעור על מאמר שבעל הסולם פרסם בעיתון "האומה", 09.09.2011
ידיעות קודמות בנושא:
קל לנו לחזור
הכוח שנולד מתוך ההפכים
תרפיה רוחנית להמונים – השלב הראשון

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/InkLv

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest