דף הבית / המשבר ופתרונו / משבר המשפחה

משבר המשפחה

דעה (מ. סָנְדוֹמִירְסְקִיי, פסיכותרפיסט): הבסיס לגירושין, הוא משבר המשפחה כמוסד סוציאלי באורח החיים המערבי והילדותיות (אינפנטיליות) של הצעירים. עכשיו באופנה, נישואין קצרי טווח, כאשר ידוע מראש שבני הזוג יחיו יחד שנתיים שלוש, ויתגרשו. ואחר כך יצרו שוב נישואין סדרתיים חדשים זהים. גדֵלה השכיחות של צורות חלופיות של נישואין, כולל נישואים לא רשמיים. אישה שנמצאת בסוג זה של נישואין, נחשבת לנשואה, ואילו רוב הגברים סבורים שהם חופשיים. גדֵלה המגפה של נישואים חד מיניים. עוד אחת מתופעות המשבר היא, מגפת הבדידות, של בודדים התקפים בדעתם, ששוללים כל צורה של נישואין, שחיים רק למען עצמם ולא מוכנים לחיות עבור מישהו אחר, כי בחברה העכשווית לאדם קל יותר לחיות בגפו.

כאשר אנשים מתנהגים בחיים כמו ילדים, אז הם אינם מעוניינים לקחת על עצמם את עול ההוֹרוּת, וזוהי תוצאה של ילדותיות (אינפנטיליות). התמיכה הפסיכולוגית ההדדית של בני הזוג היא בלתי נסבלת, ככל שהם חיים יותר למען עצמם, כך הם פחות מסוגלים לקחת על עצמם אחריות על מישהו. בחושבם רק על עצמם, אנשים הופכים ליותר תובעניים כלפי הסובבים אותם, כמו ילדים גחמניים. כתוצאה מכך, הם מאבדים את היכולת להסתדר זה עם זה, לפתור סכסוכים וללכת לקראת בן/בת זוגם לחיים, לסגור עיניים על החסרונות שלהם, הם אינם מסוגלים לחיות עם בני/בנות זוגם תחת קורת גג אחת.

במערב, אין צורך במשפחה כדי לשרוד. ככל שרמת החיים גבוהה יותר, כך החוסן והיציבות של המשפחה קטנים יותר. לחברה צרכנית אין צורך במשפחה, היא לא יעילה לכלכלת החברה, חסרי משפחה חוסכים פחות ומבזבזים יותר, הופכים ל"ילדותיים" בתחום הצריכה. העיקר בחיים, זה התענוג. משמעות החיים, היא צריכת תענוגים. אדם ילדותי נוח להשפעה, קל יותר לתמרן אותו, משתכנע בקלות מפרסום, נוח לתמרונים פוליטיים במקום סמכות משפחתית והשפעה של חברי משפחה בוגרים על ההחלטות שמתקבלות על ידו.

אצל ילד, כאשר הוא מסתכל על ההורים, נוצר דגם של התנהגות של אדם בוגר במשפחה. כאשר לילד אין את זה, הוא גדל להיות יותר ילדותי, עם תסביך נחיתות, מבלי שיהיה לו מושג כיצד צריכה להיראות משפחה שלמה.

משפחה, זה לא רק תא חברתי, אלא גם מבנה יסודי לשמירה על בריאות הנפש, מפני שהיא תואמת למבנה של המוח שלנו. היא מתוכנתת בגֵנים, באינסטינקטים שלנו, שנוצרים במוחו של האדם עוד בטרם לידתו.

חוסר התאמה בין המבנה הטבעי של המוח ואורח החיים המודרני, מולידה ניגודיות בין הביולוגי והסוציאלי, שממנה האדם סובל, ממחלות גופניות כרוניות, הפרעות מתח, תוקפנות מוגברת, דיכאון, שהופך היום למחלה מספר אחת באנושות, כפי שזה הוכר באופן רשמי על ידי ארגון הבריאות העולמי. קורס ללימוד על החיים המשפחתיים הכרחי החל מספסל הלימודים בבית הספר, לחברה בכללות דרושה עזרה פסיכולוגית בתחום חיי המשפחה.

תגובתי: ההתפתחות של האגו היא שהביאה אותנו לכל זה, ורק על ידי תיקון האגו אפשר לתקן את החברה, את האנושות. ככל שיותר מוקדם הפסיכותרפיסטים יבינו זאת ויהפכו לשותפים שלנו, כך אנחנו מהר יותר נראה את הריפוי.

ידיעות קודמות בנושא:
הסוף למשפחה!
משפחה בעיר הגדולה
משבר המשפחה

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/u0z7i

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest