"מקל וגזר"

שאלה: על פי בעל הסולם, הספציפיות של הכרה במשוב שלילי היא כזו שהמכה נתפסת ומגיעה בדיוק בהתאם לרמת ההתפתחות של האנושות ושל האדם עצמו. האם ההשפעות מורגשות היום יותר מאשר לפני אלפי שנים?

תשובה: לא . לפני אלפי שנים היו כמה מכות אחרות. לדוגמא, אם ירד גשם, הוא הרס את הקציר, או משהו אחר. והיום – מדובר במלחמות, סבל עצום בהתאם לכוחות שיש לאדם.

שאלה: האם אתה חושב שאנשים סובלים היום יותר מאשר לפני כמה אלפי שנים?

תשובה: פיזית, אולי פחות. אך לטבע יש כלל אחר: להביא את האדם למודעות, להבנה, למודעות.

הערה: משמעות הדבר היא שככל שהאנושות מתפתחת, הטבע מתחיל להפעיל עלינו יותר ויותר לחץ. אם לפני אלף שנה השפיע נניח X קילוגרם, היום משפיע X + 10.  מצד שני, אנו רואים שהיה הרבה יותר סבל לפני כן. התנהלו מלחמות כל הזמן. כיום החוקים עדיין הומניים הרבה יותר.

תגובה: אך בעבר אנשים תפסו את הסבל ברמה אחרת. היום אנחנו לא מסוגלים לעמוד בסבל פיזי, אבל אז היינו יכולים. עם זאת, כעת הסבל שלנו ברמה גבוהה יותר הוא מוסרי. קשה לי מאוד להסביר זאת מכיוון שהטבע בזמנים שונים, ברמות שונות מתייחס לאנשים מנקודת מבט של שלמות. אף על פי כן, משימת הטבע היא להביא את האדם להבנה שעליו לעבוד באופן אינטגרלי, בתקשורת נכונה בין כל חלקי האנושות.

שאלה: בעל הסולם כותב שאם האנושות לא תיקח בחשבון את האיום שתלוי בה ולא תסיק את המסקנות הנכונות, אז הטבע ינצח אותנו וניאלץ לעמוד בהם. מתברר שרק עונש וסבל יכולים לעזור לנו, בלעדיהם לא נוכל לזוז?

תשובה: כלום. רק מקל וגזר. אך הודות לכך, אדם גדל ומחכים, מתחיל להשתמש כראוי במקל והגזר, עולה מעל הטבע שלו, והופך בעצמו לגבר, כך הוא שולט בטבע שלו.

 

מתוך תוכנית הטלוויזיה "מיומנויות תקשורת", 21.08.2020

 

 

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/loV4e

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest