דף הבית / קבלה לעם / התפתחות רוחנית / מקור לתענוג עליון

מקור לתענוג עליון

שאלה: בעידן שבו חיי הקהילה היו פרימיטיביים שלטו באדם רצונות בסיסיים כמו רצון לאוכל, מזון, מין וביטחון. אחר כך הגיע עידן של ציביליזציות שבו  שלטו רצונות האדם לעושר.

בתקופת ימי הביניים החלו לשלוט רצונות לשלטון ושליטה. במאות 15 – 20, תקופת הרנסנס, התרחשו גילויים מדעיים, גילוי של יבשות חדשות וכולי, והם סומנו כרצון לידע. ואילו כעת במאה ה – 21 אנחנו רואים שאנו נמצאים בשלב חדש של התפתחות הרצונות שלנו. מה הם הרצונות האלה?

תשובתי: למעשה, הגענו למצב שבו אין לנו יותר מקור להתמלא. לחלוטין. בשום דבר. העולם שלנו לא יכול לתת לנו יותר שום דבר. אפשר כמובן, להילחם זה עם זה עבור עמדת הנשיאות בממשלות וכדומה, אבל זו איננה התפתחות. ההתפתחות שלנו הסתיימה, מפני שסיגלנו כבר את כל מה שנמצא על פני האדמה ולמרות שאנחנו יודעים עליה מעט לא נדע יותר, מפני שאנחנו נעולים בתוך עצמנו.

אנחנו מהווים כביכול חפץ בתוכנו. הדבר היחיד שאנחנו יכולים לעשות, וזה ניתן לנו כבני האדם שחיים במה שכביכול נקרא עולם, זה לצאת לדרגה הבאה של הבריאה. אבל לשם כך עלינו להפוך להיות אחד יחיד שלם, אם לא במידה שלמה, אז לפחות במידה כלשהי. ברגע שנתחיל להתקרב מוסרית ופנימית בינינו, כך שנעזור זה לזה להתעלות, להתאחד לאחד שלם כללי, מיד נרגיש את האינטגרליות של העולם שלנו. היא תתגלה בכולנו, ונרגיש את עצמנו כקיימים בדרגה הבאה של הטבע.

שאלה: אבל ממה האדם יקבל תענוג?

תשובתי: מזה שיתחיל לגלות דרגות יותר ויותר גבוהות של הטבע, זה ימלא אותו. זה תענוג של אינטגרליות הטבע, תענוג מכך שתכונות שונות ומנוגדות של הטבע משלימות זו את זו ומתאחדות.

שאלה: ניקח לדוגמה שני אנשים, אחד שנהנה מרצונות בסיסיים לאוכל, מין, משפחה והאחר שנהנה מידע. הוא יכול לשבת יום שלם במעבדה וכל החיים לחקור  ג'וקים או להמציא חיסון וזה ממלא אותו. מה ההבדל ביניהם?

תשובתי: זה לא חשוב. מובן שכל אחד עוסק במה שהטבע דוחף אותו אליו. אבל בהמשך נמצא בינינו שלם יחידי ונראה, שבכך שכל אחד פועל ברמה שלו, אנחנו מגלים את כוח הטבע האינטגרלי הכולל שנקרא "בורא". השגה של הכוח הזה, שמתגלה בצורות וגרסאות הכי שונות זו מזו, אבל עם זאת מהווה אחד שלם כללי, זהו המקור לתענוג העליון ביותר.

מתוך תוכנית טלוויזיה "עידן שלאחר נגיף הקורונה", 23.04.2020

 

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/fs40O

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest