מנהיגי העתיד

הערה: השינויים בעולם דורשים את יציאתם לבמה של מנהיגים פורצי דרך. חוקרים אומרים, שענף העסקים יתפתח בתנאים של אי-וודאות הולכת וגוברת. מנהיגים יהיו חייבים "לפרוץ בעצמם", כלומר לשנות באופן מהותי את דרך חשיבתם, את אוסף הערכים והפעולות.

מדענים תישאלו כמות עצומה של משקיעים, מנהלי עסקים והגיעו לכמה מאפייני מפתח, שצריכים להיות באותם מנהיגים, המאפיינים הם: היכולת לחזות, להוליך אחריהם אחרים, להאיץ, ליצור יחסי שותפות ולתת אמון. אלה חמשת התכונות שצריכות להיות במנהיג פורץ דרך. כיצד ניתן להפוך להיות כזה מנהיג שגם פורץ, גם יוצר יחסי שותפות, גם יוצר תהליכים אמינים, גם מאיץ וגם מוליך אחריו אחרים?

תשובתי: אי אפשר לגדל כזה מנהיג. הוא צריך להיוולד כזה. אפשר רק ללמד אותו, להקנות לו ליטוש סופי, אבל בעיקרון, כל ההיבטים האלה חייבים להיות בו מלידה.

הערה: אבל הרי אין אנשים כאלה.

תשובתי: למה אין? יש. רק שיש צורך בליטוש טוב.

שאלה: איך אפשר להבחין בהם?

תשובתי: לשם כך יש מכונים רבים הכפופים לשלטונות, שבהדרגה מגדלים אנשים מסוג זה, ברמות שונות. כלומר המנהיג מתקדם, מגיע עד לרמה של מנהל אזורי, או מנהל איגוד מסחרי ומכאן הוא מתקדם עד שעולה ומגיע לפסגה כבר אדם מיוחד.

שאלה: מנהיגים לא מכתיבים תנאים, אלא מווסתים, מעוררים ומכוונים את השינויים. למה זה חשוב?

תשובתי: מפני שבכל מקרה אסור לתת פקודות. שום דבר אינו מצליח ממתן פקודות. עליך רק ליצור את כל התנאים כדי שהאנשים תחתיך, יבינו את המשימה המשותפת וייצרו אותה בעצמם.

הערה: מנהיגים צריכים לשמוע אחרים, זה מאפשר להם להעריך את המצב ולמצוא את עצמם ראשונים היכן שיש הזדמנויות ואפשרויות חדשות.

תשובתי: כן. עליך לחנך אנשים שתחתיך ליוזמה אישית, המכוונת בצורה נכונה למטרה. כלומר, שהם יבינו וידעו את כל זה, ויבצעו זאת, אבל בהתאם לחזון שלהם.

אתה לא יכול להיות במקום כל הכפופים שלך וכל הסגנים שלהם וכל השאר. אסור. לכל שָׂר יש עשרה סגני שׂרים ולכל אחד מהם יש עוד עשר אנשים וכולי. אתה לא יכול להיכנס לתפקידים שלהם ולעשות משהו.

הערה: מנהיגים צריכים להיות נלהבים מהמטרה ואז הם יצרו רשת יחסים ושותפויות, מהר יותר מאשר תוכניות אסטרטגיות מופשטות.

תשובתי: כן, דווקא בזה מנהיג צריך לעסוק.

הערה: מנהיגים פורצי דרך רואים ומעודדים פוטנציאל באנשים אחרים.

תשובתי: אכן.

שאלה: מה זה מנהיג אמיתי ומה זה מנהיג עתידי?

תשובתי: זה מנהיג שמחנך את כל הכפופים לו להיות גבוהים ממנו. הוא מכיר בכל החסרונות שלו, ויודע מה היכולות שלו, הוא משקיע בכל הכפופים לו כדי להימצא בינתיים במרכז של קבוצה גדולה וטובה. זהו מנהיג אמיתי שיוצר קבוצה, והקבוצה יוצרת אותו.

מתוך תוכנית טלוויזיה "חדשות עם מיכאל לייטמן", 21.04.2019

 

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/Wba7T

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest