דף הבית / המשבר ופתרונו / מלכודת הקדמה

מלכודת הקדמה

מאמר דעה של ר. רייט, מתוך הסרט הדוקומנטרי "ההיסטוריה המקוצרת של הקדמה": היום הגענו לשלב שבו הקדמה הטכנולוגית, התפתחות הכלכלה וצמיחת האנושות מאיימים על הקיום האנושי עצמו.

המונח "מלכודת הקדמה" מתאר פעילות אנושית, שנראית כדאית בטווח הקצר, אולם לאחר שנים רבות עלולה להביא לאסון, מכיוון שתהליכים כאלה אינם ניתנים לשליטה.

זה התחיל עוד בעידן האבן: במהלך צייד ממוטות, אבותינו הגיעו לכזאת התפתחות של כלי נשק ואימון, שהשמידו את מקור הצייד עצמו. מי שהצליח להרוג שתי ממוטות במקום אחת, השיג קדמה. אך מי שהבין שאפשר לרדוף אחר עדר שלם של בעלי חיים, לגרום להם לקפוץ מצוק ולהרוג בבת אחת 200 בעלי חיים – נכנס ל"מלכודת הקדמה".

האמונה בתהליך הפכה להיות דומה לדת. אבל הפונדמנטליזם של כלכלת השוק קרס. המחשבה על כך שהשוק יכול לצמוח לנצח היא אשליה, כמו הרעיון על התפתחות בלתי מוגבלת של הטכנולוגיה והקדמה. האמונה הזו דומה לתפיסות דתיות מוטעות, שהביאו לקריסת הציוויליזציה.

התייחסותי: היום אנחנו כבר גדלים מעל לתפיסות המוטעות הללו, אודות למשבר הנוכחי. ישנה תקווה שהכלכלנים יבינו שהגיע הסוף לכלכלה האגואיסטית ויש להחליפה בכלכלת הרגשת האושר – ברווחה שווה לגופים שלנו ובהתפתחות אינסופית לנשמות שלנו.

ידיעות קודמות בנושא:
הצורה המתקדמת של האגו
מה מסתתר מאחורי אשליית הקידמה?
עסקת חבילה עם האגואיזם

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/Vx6kW

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest