מכמות לאיכות

קטע מתוך הספר "מאור ושמש":

"ועיקר התשובה להתאחד עם כל אחד ואחד באהבה ובלב אחד, לעבוד את ה' ולהטות שכם אחד, ועל ידי זה מתעורר עולם התשובה, ועולם הרחמים, ועולם הרצון."

אנחנו מגלים הכול רק לפי הכלי שלנו, הרצון שלנו. כי מחוץ לרצון אנחנו לא מרגישים שום דבר. לכן, ככל שהרצון יותר מורכב, אבל יחד עם זה, ככל שהוא יותר מאוחד, כך לפי זה יש לנו יותר אבחנות, גם בעוצמת האור וגם באיכות האור.

לכן אנחנו צריכים להשתדל להיות בו זמנית גם "גיבור באיכות" וגם "גיבור בכמות". גיבור באיכות, זו תוצאה מהכמות. כי בהתחלה, כל מצב גדל בכמות ורק אחר כך הוא מעלה את עצמו לדרגה עליונה ומאחד הרבה פרטים שעולים מדרגה תחתונה לאחד שלם, לפרט אחד בדרגה עליונה.

לכן קודם העבודה נעשית בכמות, ואחר כך הופכת לאיכות. נאמר: "אין חכם כבעל ניסיון". כלומר, לאחר כמות גדולה של פעולות מגיעה החכמה, ההבנה של הפעולות האלה עצמן והקשר שלהן.

לכן אנחנו צריכים להרבות ביגיעה שלנו, כל מה שבידך ובכוחך לעשות עשה, ומתוך זה יבוא רגש ושׂכל. כי על כל יגיעה מכאנית הכי פשוטה בכל זאת מגיע איזה מאור שבסופו של דבר מביא אותנו להרגשת ותפיסת המציאות החדשה.

זה נכון שאנחנו צריכים לאחֵד לבבות, רצונות, כוונות. אבל אנחנו אף פעם לא עושים זאת. אנחנו תמיד עושים רק את מחצית השקל, ואת שאר העבודה יסיים עבורנו הבורא, כמו שכתוב: "ה' יגמור בעדי".

זה רק נקרא כך שאני הולך לאחֵד לבבות. אבל ודאי שאני לא מסוגל לעשות שום דבר חוץ מלמצוא ולברר את החיסרון הנכון. אם אני מוצא את החיסרון הנכון, שזה נקרא העלאת התפילה, מ"ן, השקעת מחצית השקל שנדרשת ממני, זה נקרא "קורבן", כלומר שאני מתקרב לבורא, אז החצי השני תמיד מגיע מלמעלה.

ואז אנחנו נעשים כשותפים: אני משקיע חיסרון והבורא מבצע את הפעולה בתיקון ובמילוי.

מתוך שיעור בנושא "חשיבות החיבור", 25.05.2014

ידיעות קודמות בנושא:
לא לכל דבר יש מחיר
דגש על האיכות
איזו התמדה נדרשת בדרך

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/n0efs

One comment

  1. זו המטרה שלנו דרך השונות בינינו.

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest