מכות טובות

הערה: אני שומע ממך שתקופת הקורונה הזו עשתה לנו גם טוב וגם רע, גם נזק וגם רווח.

תגובתי: לא. היא עשתה לנו רק טוב.

שאלה: איזה טוב היא עשתה לנו?

תשובתי: קודם כל אין רע, בכל המצבים האלה יש רק טוב. זה מצב שמגיע אלינו ומסדר אותנו, מנענע אותנו, כך שאנחנו מבינים ומרגישים שאנחנו כבר לא שולטים בטבע, במצבים, שאנחנו לא בעלי הבית, שיש לנו מה לתקן בינינו. האנושות אף פעם לא חוותה, כולה כאחת, מכת טבע משותפת לכולם מסביב לגלובוס.

שאלה: אמרת שאנחנו נחזור עשרים שנה אחורה, למה זה טוב?

תשובתי: מה רע? מה התועלת מהתקדמות יותר ויותר? לאן אנחנו מתקדמים? אנחנו לא מתקדמים לכיוון הטוב, לא בהתקרבות זה לזה, לא בהשפעה טובה זה לזה, לא לקראת שלום, שלמות, חיבור בעולם. אנחנו מתקדמים לחימוש, העשירים מיום ליום נעשים עשירים יותר ויותר, והעניים מיום ליום נעשים עניים יותר. מה התועלת בכל ההתפתחות הזאת? אני לא רואה שום תוצאות טובות, אני לא רואה שום סימן לכך שאנחנו מצליחים.

שאלה: אתה לא רואה שתוחלת החיים ארוכה יותר, איכות החיים טובה יותר, הסביבה, התיירות, האפשרות להגיע ממקום למקום, הרבה דברים השתנו מהצורה שבה סבא וסבתא שלי חיו. אתה לא רואה בזה כהתפתחות טובה?

תשובתי: תלוי במה אתה מודד את השמחה, האושר, אני לא יודע במה אתה מודד. אני לא חושב שאדם שחי חיים פרימיטיביים לפני עשרים, שלושים או מאה אלף שנה, סבל יותר מהאדם המודרני, אני לא חושב שהוא היה מאוכזב יותר מהחיים. כל דור ודור והיחס שלו לחיים. אבל אני לא רואה היום מישהו כל כך שמח ומרוצה מהחיים שנעשו קלים יותר מבחינה פיזית.

 

מתוך ישיבת כתבים, 18.4.2021

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/AMrN3

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest