דף הבית / כלכלה / כסף / מחסור במזון

מחסור במזון

ידיעה: העולם נמצא במגמת עלייה במחירים הסיטונאיים של מוצרי המזון, עלייה של 20% בשנת 2012. מדינות רבות חוות קשיים באספקת המזון לאוכלוסייה. זוהי התוצאה של המשבר הכלכלי הגלובלי – לסחוט כסף פיקטיבי מתחומים אחדים בכלכלה (בנקים, שוק הנדל"ן, משקיעים בינלאומיים) בניסיון להעביר את הנטל הכספי על החברה ועל אזרחים מן השורה. זה מוביל לעלייה במחירי הסחורות האמיתיות, וקודם כל, חיוניות במיוחד אספקת המזון והתרופות. האוכלוסייה של המדינות הלא עשירות סובלת מזה במידה הגדולה ביותר.

קשיים באספקת המזון לאוכלוסייה מופיעים, מפני שהמזון הוא המעורר המובטח והיחיד בימינו שבאמצעותו ניתן להפעיל לחץ על ההמונים. המחירים לקבוצת המוצרים הזאת, הכל-כך קריטית בחשיבותה לחיים, לא יכולים להיות בנויים על העיקרון של היצע וביקוש, משום שללא מזון האנשים ימותו.

אם מחירי האוכל הנקבעים על ידי המדינה אינם קיימים, פירוש הדבר הוא, שהמדינה אינה זקוקה לאזרחיה. היא צריכה אותם רק כמסה, אשר לנוכח הדרישות הרגילות של בטנם היא תשלם על האוכל את אותם הסכומים שיהיו כתובים במחירון. ולאנשים אין שום ברירה, כי ישנה רק דרך אחת לצאת מהמצב הזה, וזאת מהפיכה, שאפילו החברה הרעבה והענייה ביותר אינה מסוגלת לעשות בכל נקודת זמן.

הביקוש למזון הוא לא גמיש, אוכל תמיד יקנו, ללא קשר לאיכות הנמוכה ולמחירים הגבוהים. לכן, בעת חישוב המחירים הספקים מעט מאוד מתייחסים לעלות הטובין, אלא הם מסתכלים על מחיר השוק ועל רווח מקסימלי.

מסיבה זו המחירים בשוק העולמי של המזון ימשיכו לעלות, ללא קשר להיקף הייצור ויכולתם לענות על הצרכים האמיתיים של אוכלוסיית העולם. בנוסף, כתוצאה מהמגמה הזו תחול הפרדה בין מוצרי המזון האיכותיים לבין המוצרים ההמוניים (המיועדים להמונים).

התייחסותי: אין ספק, שהעולם נמצא בפני תסיסה ומהומות רעב. אבל הממשלות מנהלות אותן במיומנות גבוהה על מנת לדכא את הלחץ, ולאחר מכן "להזין" את האוכלוסייה ו"להחזיק אותה קצר". יש להן, כמו תמיד, את המושכות, המקל והגזר. אבל הן לא לוקחות בחשבון את העובדה שהעולם נמצא במעבר ממצב ליניארי לאינטגרלי. ובעולם האינטגרלי חוקי הניהול הישנים כבר לא עובדים.

ידיעות קודמות בנושא:
העולם נמצא במשבר מזון
מערכת המזון הגלובלית הרוסה
הסיבה למהומות: מחירי המזון

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/wdByT

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest