דף הבית / המשבר ופתרונו / מחנך אידיאלי

מחנך אידיאלי

התפתחות, זה הגבלות תמידיות של הרצון, אי אפשר בלעדיהן. גם שיטות החינוך המתקדמות שאינן משתמשות בעונשים, בכל זאת מגבילות את הילדים, רק בשיטות אחרות. עובר בבטן אימו גם כן מיוצב בדרך של הגבלות. בטבע הכול בנוי על העיקרון הזה, ואם היינו שומרים עליו בהתפתחות שלנו, אז ודאי שהיינו נמנעים מצרות וייסורים.

אבל אנחנו הלכנו בדרך אחרת ולהיפך, הסרנו את כל המכשולים: תן חופש לאגו שלך, תסדר את האחרים כמה שבא לך, תנצל את כל העולם למען האינטרסים שלך. והנה, האדם מחשיב את עצמו לגדול, מפני שהצליח לגנוב מיליונים וזכה מזה לכבוד.

אנחנו לגמרי עיוותנו את הדרך שלנו, בכך שוויתרנו על כל איפוק. הרצונות שלנו אינם מוגבלים בשום דבר, רואים את זה גם בטלוויזיה, בצורות המודרניות של התרבות ובחינוך. אם לשפוט לפי מה שקורה עם הילדים והנוער, אנחנו מטפחים בדור שגדל מודלים בהמיים ולא אנושיים של התנהגות וחשיבה. אילו דוגמאות נותן לנו הפרסום?

אנחנו רואים את התוצאות: מבלי להגביל את עצמנו אנחנו מגיעים לקריסה
, לייסורים, מתחילים להבין שצריכים להשתנות. זה מה שמחכה לנו לפנינו, כי אנחנו הרי לא סובלים עדיין באמת.

אם אנחנו היינו כאלה גמישים, כמו תינוקות שאותם קל מאוד לכוון לדרך התפתחות נכונה, אם היינו מגיבים על המתרחש, באותה המהירות, באותה הנכונות שהם עושים זאת, אז הכול אצלנו היה כל טוב. היינו רואים שהבורא הוא מחנך מושלם, ולא היינו באים אליו בשום טענות.

אבל לשם כך, צריך להגיב בצורה נכונה לחינוך שלו, תהיה רגיש. המקובלים מסבירים איך אנחנו יכולים ליצור בתוכנו גישה כזאת: תתחברו ביניכם, תהפכו להיות "ילדים טובים", תהיו חברותיים, אדיבים, אחראים זה לזה, תיצרו ערבות הדדית וכולי.

ברור שהילדים לא רוצים לשמוע לאף אחד, הם רק רוצים להתפזר לכל הכיוונים. אבל המבוגרים כופים עליהם משמעת. וכך גם הבורא. אף על פי שהוא עדיין לא התחיל לטפל בנו ברצינות. כך או אחרת, אותם החוקים חודרים דרך כל העולמות, אך העניין הוא שעלינו ללמוד מהטבע, ולא להמציא הגבלות מלאכותיות.

זה נוגע גם למחנכים של הילדים, הטבע מורה לנו איך, מתי ובמה להגביל אותם, בהתאם לשלבי ההתפתחות. למעשה, שום דבר כאן לא תלוי בנו, אנחנו רק המבצעים. אם היינו לומדים היטב את חוקי הבריאה ואת הטבע של הילדים, אז היינו יודעים בדיוק איך לפעול בכל שלב, היום ומחר.

באופן אידיאלי, מחנך, הוא המבצע של פקודות הטבע. הוא אף פעם לא ממציא שום דבר, אלא רק מיישם את התוכנית שלו. בזה החובה שלו, להביא בהדרגה כל יום את הטבע של האדם הקטן להתאמה עם הטבע העליון.

מתוך השיעור "הקדמה לספר הזוהר", 09.08.2012

ידיעות קודמות בנושא:
הכללים העיקריים של ההידמות להטבע
אהבה היא לא ותרנות
ללמוד מהטבע את הערבות

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/dqEBG

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest