דף הבית / כללי / מזווית פילוסופית

מזווית פילוסופית

מזווית פילוסופית
המצאה ושמה "העם היהודי"
ההיסטוריון-פילוסוף שלמה זנד, פרופסור באוניברסיטת תל אביב, קובע בספרו "מתי ואיך הומצא העם היהודי?", כי מעולם לא היה עם יהודי, רק דת יהודית, וגם הגלות לא הייתה ולא נבראה. זנד שולל את רוב הסיפורים מכונני הזהות הלאומית הכלולים בתנ"ך, לרבות יציאת מצרים והכיבוש בימי יהושע. הכל בדיון ומיתוס אשר שימש תירוץ להקמתה של מדינת ישראל, הוא קובע.

עוד טוען זנד: קהילת יהודי ספרד צמחה ברובה מערבים שהתייהדו, יהודי אשכנז היו מתייהדים בממלכת הכוזרים שבקווקז. הצורך הציוני להמציא להם שותפות אתנית ורציפות היסטורית הביא לדברי זנד לשורה ארוכה של המצאות ובדיות (מתוך כתבה שפורסמה באתר הארץ Online).

התייחסותי: זו רק דוגמה בולטת אחת, לרעיונות המוזרים שאליהם מגיעים באקדמיה. כך למשל, חוקרי הפילוסופיה היהודית קובעים שספר הזוהר נכתב על ידי רבי משה די לאון במאה ה-12, או על ידי מספר מחברים עד למאה ה-14 (תלוי את מי שואלים). וזאת למה? כי תיאורי הנוף המובאים בזוהר מקבילים לנופי ספרד של המאה ה-12 ועוד שלל סיבות העולות על רוחם…

"הברקות" נוספות של פילוסופים, בעבר ובהווה: הבעל שם טוב היה שבתאי, הקבלה מתה עם עלייתה של החסידות, מעשים פיזיים שמבצעים בני אדם משפיעים על הבורא ומשנים אותו (תיאורגיה), הבורא דורש מאיתנו שנברך או נחבק אותו, האקדמיה צריכה ויכולה להצמיח נביאים, ניתן להגיע להשגה רוחנית ע"י תרגילי נשימה או מדיטציה על אותיות. ועוד ועוד.

עלינו להבין כי העובדה שפילוסופים וחוקרי קבלה הם חסרי השגה רוחנית (כמובע היטב בשירו של גרשם שלום – "מוות בפרופסורה"), מעמידה אותם שווה בשווה עם שאר האנשים. בעוד שלמדען העוסק במדע ריאלי ואמפירי יש כלים ניסיוניים ונתונים מוחשיים, הרי שלפילוסוף ו"חוקר" פילוסופיה יש רק "השערות" מופשטות משל עצמו או משל קודמיו.

ראו מה כותב על כך בעל הסולם במאמרו "קבלה ופילוסופיה":

"הבנתה של מלה 'רוחניות' אינה שייכת לפילוסופיה כלל. כי איך ידונו על דבר שלא ראו ולא חשו אותו מעולם, ועל מה אדניהם הוטבעו? אלא אם יש איזה הגדרה להבדיל ולחלק, בין רוחני לגשמי, אין זה שייך רק לאלה שהשיגו פעם דבר רוחני וחשו אותו, שהמה הם המקובלים האמיתיים, ולפיכך לחכמת הקבלה אנו צריכים".

"ומלבד שאין כאן המקום להתוכח בסברות הבדויות הללו עמהם, הנה כבר עבר זמנם ובטלה ממשלתם, של בעלי דעות אלו. – ועל זה יש להודות לחכמי הפסיכולוגיה המטריאליסטית, שבנתה אדניה על חורבנה וכבשה לה דעת הציבור. וכבר הכל מכירים באפסותה של אותה הפילוסופיה, כי אינה בנויה על בסיס ממשי".

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/aum7s

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest