דף הבית / כלכלה / כסף / מה שטוב לך, רע לכלכלה

מה שטוב לך, רע לכלכלה

דעתו של הכלכלן איתן אבריאל: "בחיים, בדרך כלל, ההיגיון הבסיסי של כל אחד מאתנו עובד לא רע. אם אדם או משק בית צורכים מעבר ליכולתם ונכנסים לחובות, התרופה הנכונה תהיה לצמצם את הצריכה ולצמצם התחייבויות. ההיגיון עובד גם בכיוון ההפוך: אם אדם רוצה להצליח ואין לו כסף, עליו לקחת אשראי מבנקים או ממשקיעים, להילחם בשווקים, להכות ללא רחם במתחריו ולנסות להגשים את חלומו.

אלא שכאשר הדברים מגיעים לכלכלה של המשק כולו, כלכלת המאקרו, ההיגיון הזה מפסיק לעבוד, ולעתים קרובות מתהפך לחלוטין. בנק מחזיק בכל נקודת זמן לא יותר מ-10% מהכסף שהוא חייב ללקוחותיו, ואם לקוחות רבים יבקשו למשוך בחזרה בבת אחת סכום גדול יותר מאותם מ-10%, הוא לא יעמוד במשימה.

אותו הדבר קורה בכלכלת המאקרו: אם כל האזרחים שמצאו את עצמם עם קצת יותר מדי חובות יחליטו להוריד את רמת החיים, לצרוך קצת פחות ולחסל את ההתחייבויות שלהם – כל הכלכלה תיקלע במהירות למשבר קשה. זה מה שיקרה: הביקושים יירדו, חברות ייקלעו לקשיים וייסגרו, עובדים יפוטרו והביקושים יירדו עוד יותר. כך תיווצר מערבולת שתשאב את כל הכלכלה כלפי מטה. ככה זה: מה שעובד, רציונלי, הגיוני ונראה "חברתי" ברמה האישית, נהפך למלכודת ברמה הכלכלית.

זה כמובן עובד גם להפך: אם הציבור יחליט לרוץ לבנק דווקא כדי לקחת משכנתא נוספת ולצרוך את הכסף, הכלכלה תיהנה במשך תקופה מסוימת מפריחה וגאות. אלא שגם בתסריט הזה הסוף ברור: החובות יכבידו, המחירים יחלו לרדת, בועות יתפוצצו, הבנקים יעקלו נכסים – והנה שוב חזרנו לתסריט של משבר. זה, אגב, פחות או יותר מה שקרה לאמריקאים במשבר של 2008. במלים אחרות: מה שטוב לך לא תמיד טוב לכלכלה שלך, ולכן לא טוב גם לך. מוזר, לא אינטואיטיבי – אבל מדויק".

ידיעות קודמות בנושא:
כמו הכרזת מלחמה
דעתו של איש פיננסים
הפרובוקציה הקטנה

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/Yt8l6

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest