דף הבית / חינוך, ילדים / מהפך רוחני

מהפך רוחני

laitman_2010-11-14_7959_us.jpg

שאלה: התהפכות העובר ברחם האם מתרחשת כתוצאה מפעילות של אינסטינקטים פיזיולוגיים. על ידי מה מתרחש המהפך הפסיכולוגי? כיצד המנגנון הזה פועל?

תשובתי: קודם כל, בלידת העובר קיים לחץ מצד האם, אלה כוחות הדחייה, מה שנקרא "צירי לידה", וגם מצד העובר. גם העובר בצורה מסוימת מסייע לתהליך הזה ונע קדימה.

לידה היא תהליך רציני ומורכב מאוד, הייתי אומר, אפילו טראגי במובן מסוים, המאיים על שניים: על האם ועל הילד.

אותו הדבר גם כאן. במקרה שלנו צריכים להיות כוחות דחייה רציניים מאוד, והטבע דאג לכך שידחפו אותנו בעזרת משברים שונים: משפחתיים, אישיים, חברתיים, כלכליים, אקולוגים ועוד, בכל מה שאנחנו עסוקים בו, כלומר, בכל מה שהרחם שלנו מורכב ממנו.

בעולמנו של היום הכול בהדרגה הופך להיות נגדנו. אלה הכוחות הדוחים, "צירי הלידה".

הם עדיין לא הגיעו לשיאם, אך השיא קרוב. אנחנו רואים את זה לפי איך שעובדים כל המשברים, ועכשיו התחיל להתפתח המשבר הכלכלי האחרון שמאיים על חיינו בצורה מוחשית. כך שמצד אחד אנחנו כבר מתקרבים לשלב הסיום, אנחנו קרובים ללידה, ומצד שני, במצבנו הנוכחי לא נוח לנו בתוך עצמנו. אנחנו שוקעים בסמים, בדיכאון, בבעיות שונות. אנחנו לא רגועים, לא נוחים מבפנים. לא רק שהעולם סביבנו הוא כזה אלא אנחנו בעצמנו לא יכולים למצוא בתוכנו את הרוגע. אפילו אם העולם היה הופך לרגע לאדיש, בכל זאת לא היה משתנה בנו כלום כי בתוכנו אינספור קונפליקטים, לחצים, שמתוכם אנחנו רוצים "לקפוץ", רק שאיננו יכולים לעשות זאת.

אם הקונפליקטים הפנימיים הללו והלחץ יגיעו לאינטגרציה, יתאספו בינינו לכוח אחד, אנחנו נשלים את הלחצים של האם במאמצים משלנו, וכמובן נוכל להיוולד בדרגה החדשה – בדרגת ה"אדם".

את כל זה ניתן לרכך לא על ידי מיילדות ורופאים אלא בעזרת כוחות העזר של החברה: על ידי דעת החברה, השפעת החברה.

זה קורה כאשר אנחנו מתאספים יחד לדמות האחת הזו שצריכה להיוולד, ומבחוץ החברה דואגת לגרום לאינטגרציה, לחיבור של כל הכוחות האלו סביבנו, לדון בהם, להסביר, לברר, ובתוך עצמו האדם מתחיל להבין את התהליך הזה. זה גם שייך לחינוך, כשאנחנו דנים מה בדיוק העבודה שלנו, ההיסטוריה שלנו, המטרה שלנו, המשמעות של כל הסכסוכים הללו, לא רק סיבתם אלא משמעותם, כדי להביא אותנו למצב שבו כולנו, כעובר אחד בתוך אם אחת, בתוך הטבע, שיוצא מתוכה החוצה לדרגה הבאה. היא רוצה להוליד אותו והוא בעצמו צריך לעזור לה בכך.

עזרתנו לטבע היא מהותית. היא זאת שמבחינה בין לידה טראגית שלנו ללידה טובה, קלה, מה שנקרא "מעבר במי האם".

מה הפירוש של "מים". מים זו פעולה מרככת. כשאנחנו שואפים לכך ברצון, אנחנו יכולים בקלות לחצות את הנהר, לעבור מהפך טבעי, רוחני, פסיכולוגי.

הערה: האם החלק של האדם כעובר בתהליך הלידה הרוחני הוא השתתפות אקטיבית בקבוצת הלימוד האינטגרלי?

תשובתי: זה חייב להיות בקבוצה כי הקבוצה מהווה עובר! לא אדם אחד (הוא לא יכול להיוולד) אלא דווקא חיבור אינטגרלי של בני האדם ביניהם, כשאנחנו מכינים אותם ללידה.

בתחילה מתעצבות קבוצות קטנות, לאחר מכן קבוצות גדולות, הרבה קבוצות. כשהאנשים מתחילים להבין זה את זה הם הופכים לאדם אחד בקבוצה, וכל קבוצה מהווה ביחס לקבוצות האחרות אישיות נפרדת, וכך הן מתחברות, כמו תאים לאיברים, והאיברים – לגוף אחד.

מתוך שיחה מס' 9 על החינוך האינטגרלי, 15.12.11

ידיעות קודמות בנושא:
כדי להיוולד מהר יותר
להיוולד ברוחניות ללא ניתוח קיסרי
יום ההולדת של האדם

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/vyisO

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest