מהי נשמה?

laitman_2011-12-06_3067_w.jpg

שאלה: מהי "נשמה" בחכמת הקבלה?

תשובתי: "נשמה" זה כלי המלא באור מדרגת ה"בינה". אם מעל הרצון לקבל החומרי, ה"בהמי" שלי אני מפתח את היחס לזולת ורוצה להיות תלוי בו, אני מרגיש דחייה. כשאני ממשיך את הקשר הזה הלאה אני מתחיל לזלזל בזולת ולאחר מכן לשנוא אותו.

הכול מתחיל מדרגת אפס, מהדרגה הניטרלית. בכל פעם כשאני משתוקק להתייחס טוב אל הזולת (+) אני מביע במקום זה שליליות (–). וככל שההשתדלות שלי גדולה יותר (↑), כך מתגלה לי שליליות גדולה יותר (↓).

כך אני עובר חמש בחינות מבחינת "שורש" עד "בחינה ד'", בה מתגלה שנאה, והיא מתגלה דווקא ברגע שאני רוצה להשיג אהבה. זה מתרחש באופן כללי בעלייה, ובפרט בכל מדרגה. עד שאני מגיע ל"תהום", עד שאני חודר לתוך הרצון בכל העוביות שלו, השנאה לא מתגלה לי. ובכל שלב יש חמש בחינות המרכיבות את מבנה הוי"ה.

ובכן, הנשמה היא כלי רוחני של השפעה לזולת או לבורא. בבחינת שורש, א', ב' הכלי הזה הוא קבוע ומילויו נקרא "אור נשמה" ובבחינות ג' וד' עד לגמר התיקון אני מגלה אותו על בסיס בלתי קבוע ולכן הוא נקרא "נשמה" – כבר לפי המצב הקבוע שהושג.

כך, הכול מתרחש ביחסים בינינו, בגילוי שנאה ואהבה, ביניהן.

אני כל הזמן משתדל להביע, לבנות את היחסים האלו, אני הולך "כשור לעול וכחמור למשא", מרוכז ונעול רק על הכיוון הזה, ואז רוכש את הנשמה.

וזה אומר, שנשמה אין לא לי ולא לך – אך בינינו אנחנו יכולים להגיע ליחסים כאלו שייקראו "נשמה". ובכך אנחנו נסיים את התיקון שלנו, כיוון ששתי הדרגות שנותרו – "חיה" ו"יחידה" – יבואו לידי ביטוי בצורה אחרת, בתנאים אחרים באותם המימדים שבהם העולם המדומה כבר נעלם…

ולכן בעל הסולם אומר שלכולנו יש נשמה אחת. אותו שדה, אותו קשר, שמונח בינינו נקרא "נשמה" והיא אחת. עכשיו היא נקראת "נשמה" ובגמר התיקון היא תיקרא בשבילנו "יחידה".

המילה עצמה, "נשמה", הגיעה מחכמת הקבלה: פירושה, סוג האור הממלא את הכלי המתוקן בשלבים הקודמים לגמר התיקון. בתקופה הזו אנחנו מצרפים רק באופן חלקי את האורות "חיה" ו"יחידה" בצורה בלתי קבועה וב"בינה" מטפטפת רק הארה קטנה מ"אור חכמה" מלמטה למעלה.

מתוך השיעור לפי המאמר "חכמת הקבלה והפילוסופיה", 17.12.2012

ידיעות קודמות בנושא:
נשמה אחת לכולם
הנשמה יוצאת בלילה…
איך לרכוש את הנשמה שלך?

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/Wzod2

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest