מהי חירות?

"אולם צריכים מתחילה להבין מושג החרות במובנו הרגיל כפי הבנת האנושות.

הנה בהשקפה כללית יש לחשב את החרות לחק טבעי, הפרוס על כל החיים, כפי שאנו רואים, שבעלי החיים הנמצאים תחת ידינו, מתים כשאנו עושקים מהם את החפש. 

וזאת עדות נאמנה, שההשגחה אינה מסכימה לשעבודה של שום בריה. – ולא לחנם לחמה האנושות במאות השנים האחרונות עד שהשיגו חרות היחיד בשיעורים מסוימים.

אבל בכל זאת המושג הזה המתבטא במלה "חרות" מטושטש אצלינו מאד, ואם נתעמק בפנימיותה של המלה הזאת, כמעט ולא ישאר ממנה כלום. 

כי בטרם שאתה מבקש חרותו של היחיד, עליך להניח שכל יחיד כשהוא לעצמו יש בו אותה התכונה הנקראת חרות, ז"א, שיכול לפעול על פי בחירתו לרצונו החפשי." (בעל הסולם, "מאמר החירות").

אנחנו לא יכולים לפעול לפי בחירה שלנו, אנחנו אפילו לא יכולים לתת הגדרה למושג חירות.

אם אני יוצא לשדה, אני מרגיש חופשי. במה אני חופשי? אני מציית לאיזה שהם חוקים נוקשים, לאינסטינקטים ולכל מה שטמון בגוף שלי. אין לי בכלל חופש, פשוט אני לא מרגיש לחץ מסוים ולא יותר מזה.

נניח שלכדתי בעל חיים ובהדרגה אני מרגיל אותו אליי. מצד אחד אני מגביל אותו ומצד שני אני נותן לו מזון. בסיכומו של דבר הוא מבין שעבורו המצב הטוב ביותר, זה כאשר לא מכים אותו, לא לוחצים עליו, מספקים לו מזון, והוא מקבל את זה כסוג חדש של חופש. אם ארצה לשחרר אותו, הוא לא ילך מפני שירצה להשאר ליד המזון. בעל חיים מבין שכדי להשיג מזון עליו לסחוב משא כלשהו על גבו. כך הוא גם מלמד את הצאצאים שלו.

בעיקרון, לאורך כל ההיסטוריה האנושית היו מעט מאוד מקרים של מרד למען חופש. אפילו בחברה של עבדים, איפה שנדמה לנו שבעל הבית יכול לנהוג כרצונו בעבד שלו, לא היו מקרים רבים של מרידות. והתקוממויות כמו של ספרטק ואחרים, לא היו מאבק עבור החופש. בהקשר לזה האדם הוא כמו בעל חיים, גם הוא עושה חישוב מדויק, מה אני צריך כדי להתקיים בנוחות, בצורה נכונה, כמה אני צריך לשלם במצב כזה או אחר, ויכול להיות שכדאי שיהיה מעליי בעל בית שידאג לי, מפני שאינני יכול לדאוג לעצמי.

גם היום, הממשלה שלנו משמשת כבעל הבית שלנו, ואנחנו מעין עבדים שלה. למעשה זה אותו משטר של עבדות רק בצורה מתקדמת יותר. אנחנו מכנים משטר כזה בשם דמוקרטיה, משטר סוציאלי, אבל זה לא משנה. הייתי אומר שיש אותו הסכם בין המעבידים לעבדים, רק בצורה מתקדמת יותר יתרה מכך הוא מוסווה.

בכללות, אין חופש וגם לא יכול להיות. לא חשוב באיזו חברה אתם חיים, באיזו מדינה ובאיזו תקופה. אם יש לכם צרכים מדויקים, זה אומר שאפשר לקנות אתכם, לשעבד אתכם ולא תוכלו לברוח מזה. אם אתם רוצים להיות חופשיים, עליכם ככל הנראה להיפרד מהצרכים שלכם, ואז יכול להיות אם תחשבו על זה, ובאמת תוכלו להשיג חופש.

מתוך שיעור בשפה הרוסית, 17.11.2019

 

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/NMwL6

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest