מהו צדק?

דעה: היכן הצדק? התפיסות על הצדק הן שונות. מקובל להיחשב כצודק, מה שנראה כצודק לרוב. אבל לרוב האנשים יש תפיסות שונות כלפי צדק.

עבד אחד שואף להפסיק להיות עבד ולרכוש עבדים בעצמו, ועבד אחר רוצה שיתנו לו מזון טוב יותר ויותר חופש, העבד השלישי חולם לברוח, הרביעי רוצה מרד ושחרור העבדים האחרים. העבד החמישי דורש לבטל את העבדות עצמה, וכל הדרישות הללו תהיינה נתמכות על תפיסות כלפי הצדק, שהן שונות לכל אחד.

הן התומכים בשוק, והן תומכי הרגולציה המדינית, מחשיבים את דרישותיהם כצודקות. חלק מערערים על העובדה שהשוק החופשי מספק הזדמנות גדולה יותר להצלחה, אחרים דורשים הגנה חברתית וטוענים שהשוק החופשי גורם למשברים, עימותים, וריבוד חברתי. אצל מי הצדק?

מסקנה: השלב החדש של ההתפתחות היום הוא בדחיית הבחירה המתמדת בין החברה הצרכנית המתעשרת לבין בניית חברה של ידע והתפתחות. הצדק הוא לא בכך שהאדם צורך יותר ויותר, אלא בכך שהוא שוחרר מהשעבוד לצריכה. הצדק הוא בחופש ההתפתחות של הפרט, בזכות להתפתחות עצמית.

התייחסותי: אבל זה יכול להתממש רק על ידי החינוך האינטגרלי, שמלמד את עקרונות הדמיון עם הטבע האינטגרלי. הרי, דווקא הניגוד בין החברה האנושית לבין המערכת האחידה של הטבע מתבטא בסוגים שונים של "חוסר צדק".

ידיעות קודמות בנושא:
איך לשלב צדק חברתי עם צמיחה כלכלית?
כדי להגיע לצדק חברתי, צריך לגדול
צדק הוא דרישת מפתח

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/wo0ka

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest