מהו השכל?

שאלה: מהו השכל העליון שאותו כל אדם חייב להשיג בגמר התיקון?

תשובתי: השכל הוא אור החכמה, שאותו אני משיג כאשר אני מביא את עצמי מצד הרצון שלי, המלכות, להתאמה לתשע הספירות הראשונות.

המלכות היא כלי הקבלה, הרצון לקבל. ואם אני מפנה אותו להשפעה שמציגות לי תשע הספירות הראשונות, אני הופך אותו לכלי עבור אור החכמה. וזה נקרא השכל, אור החכמה, שמתלבש ברצון הנברא.

אנחנו לא יכולים להשיג את השכל העליון הזה בשכל הגשמי שלנו. השכל העליון, השכל הפועל, הוא השכל של הבורא, שברא את הנבראים על ידי אור החכמה. אנחנו יכולים להשיג אותו רק בהתאם להשתוות הצורה, לפי מידת התיקון שלנו.

אם אני מתקן את הרצון לקבל שלי להשפעה, כלומר ממלא אותו באור החסדים, אני רוכש את המסך האנטי-אגואיסטי, שאיתו אני מבצע זיווג דהכאה עם האור, ובכך אני מעלה את האור החוזר. ואז האור העליון מתלבש בי ואני משיג את השכל של הפועל.

לכן חכמת הקבלה נקראת "חכמת הקבלה", מפני שהיא מלמדת כיצד לקבל את אור החכמה הזה, ובכך להשיג את הבורא. אבל אנחנו משיגים את השכל הזה בהדרגה, לפי מידת ההשתוות שלנו איתו.

זה לא אותו השכל הגשמי, הבהמי, שאיתו אנחנו נולדים. אנחנו צריכים לרכוש את השכל העליון בזכות התיקון שלנו. ככל שהאדם מתקן את עצמו יותר, כך הוא משיג שכל עליון יותר.

וזה בכלל לא תלוי ביכולות השכליות הגשמיות שלו. הוא יכול להיות איינשטיין, אבל זה בכלל לא יעזור לו בהתקדמות הרוחנית.

השכל הגשמי, שעוזר לאדם להבין איך להשתמש טוב יותר באגואיזם שלו, אינו שייך בכלל לאותו השכל שהוא רוכש דווקא על ידי ההכנעה, על ידי העבודה בקבוצה, בעזרת פעולות כאלה שנעשות כביכול ללא שכל והיגיון, שנראות אי-רציונליות, וכולם מזלזלים בהן.

מתוך שיעור על מאמרו של בעל הסולם "שכל הפועל", 21.10.2011

ידיעות קודמות בנושא:
בהשׂיגנו את שׂכל הבריאה
אני זה פעולת הבורא!
המדרגה הרוחנית הראשונה שלנו

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/jNMqt

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest