דף הבית / קבלה לעם / התפתחות רוחנית / מדרגות ההתגברות

מדרגות ההתגברות

כל העבודה מתחלקת למספר שלבים. בשלב הראשון, האדם מנותק לגמרי מהעבודה הזאת. והתקופה הזאת נמשכת אלפי שנים, לאורך כל ההיסטוריה האנושית.

לאחר מכן האדם מקבל התעוררות מלמעלה ומתחיל להרגיש כיצד מתעורר בו הרצון ההתחלתי לגלות את מטרת הבריאה, את הבורא, את המטרה והמשמעות של חייו. הוא מתחיל לעבוד על כך, מגיע לקבוצה ומתחיל ללמוד. בינתיים הוא אינו מבין מה הוא עושה. כמו תינוק שזה עתה נולד, ואינו מבין היכן הוא נמצא, מיהו ומיהם האנשים שנמצאים סביבו.

אך בהדרגה הוא מתקדם למצבים ברורים יותר ומובנים יותר. על אף שכמו כל הילדים הקטנים גם הוא עושה המון שטויות – בלי להבין ובלי להרגיש. הוא ממלא אחר עצותיהם של ה"מבוגרים" – המקובלים, חוזר אחרי מה שעושים כל האחרים, עד שבהדרגה הפעולות האלה מתחילות להתבצע מתוך הבנה.

ברור שהוא לא לומד על ידי הפעולות עצמן, אך כתוצאה מהתרגילים הללו, אפילו מבלי להבין מה הוא עושה – הוא מושך על עצמו את האור. כך האדם מתקדם, כמו שהתינוק גדל מבלי לדעת מה גורם לו לגדול. הוא מתפתח בהתאם לתוכנית שטמונה בטבע.

אך לאט לאט הוא מתחיל להבין יותר ויותר: על ידי מה עליו להתקדם, היכן לרכז את המאמץ. הוא מתחיל להבין שההתקדמות נעשית בניגוד לטבע שלנו, ושצריך לשים את הרצונות שלנו בצד ולא לחכות עד שהגוף יסכים עם התקדמותו הרוחנית. הרי האינטרסים של הגוף שלו מנוגדים לכך לחלוטין.

לכן אנחנו צריכים לחפש עצות איך לבצע פעולות שאינן נתמכות על ידי הרצון שלנו ואינן גורמות למילוי ולמצב רוח טוב. זה נעשה כך בכוונה. האדם נתקל בהתנגדות פנימית עצומה, והוא בעצמו אינו מבין מדוע.

הוא אינו מבין כיצד אפשר להתקדם אם זה כל כך דוחה את הרצון שלו. אז בשביל מה לעבוד, אם בצורה כזאת הוא לא ממלא את הרצון שלו כפי שזה היה עד עכשיו?

וגם אם נניח שאני רוצה להתקדם נגד הרצון שלי, אני עדיין צריך לדמיין לעצמי איזשהו שכר מופשט כלשהו. לפחות משהו! לעיתים קרובות בחיינו אנחנו פועלים נגד רצוננו: בעבודה, בספורט, ממלאים את חובתנו כלפי המשפחה ועוד מישהו. לפחות ברור לנו מהו השכר ולשם מה כדאי לעשות זאת.

אחרת, לא תוכל אפילו להזיז אצבע אם לא תרגיש שזה יביא לך תועלת. לגוף שלך פשוט לא יהיה חומר דלק כדי לבצע תנועה כלשהי. ומהיכן לוקחים את חומר הדלק הזה?

החיפוש אחר הדלק עבור העבודה, הבקשה לקבל את הכוח הזה מבחוץ – נקרא "החיפוש אחר כוח האמונה". האדם אינו רוצה לעבוד על הדלק האישי שלו, כי הוא ללא ספק יהיה אגואיסטי, ומאוד נחוץ לו לקבל אנרגיה חיצונית כלשהי.

החיפוש הזה, דרך הקבוצה, דרך התמיכה שלה, מביא אותו לגילוי האור שנותן לו את הכוח להתקדם מעל הרצונות של הגוף שלו. הוא כבר מתקדם לא על מנת למלא ולספק את האגואיזם שלו, אלא באור האמונה, שמאפשרת לאדם לעבוד מעל הרצון האגואיסטי שלו.

וכאן נדרשת כל הזמן יותר ויותר התגברות. המדרגות הללו נקראות "ארבעים שנות הנדודים במדבר", בהן האדם מקבל את הכוח לעבוד ללא פיצוי כלשהו לרצונות שלו. הפעולות שלו הן מעל לרצונות שלו ונגד הרצונות שלו, וגם התוצאה אינה עולה בקנה אחד עם הרצון שלו, כי הוא אינו רואה בה שום תועלת לעצמו. אך הוא מסוגל לעבוד כך! זה נקרא "אמונה למעלה מהדעת".

כשהאדם מקבל את האפשרות לעבוד בצורה כזאת, הוא עובר לאחר מכן לעבודה עם הרצונות עצמם, והוא אפילו יכול להשתמש בהם בכוח האמונה, ללא שום תועלת אגואיסטית לעצמו, אלא רק לטובת הבורא.

כלומר, הדרך מתחלקת לשני חלקים: בהתחלה אנחנו עולים מעל הרצון לקבל שלנו, וזה נקרא "מדבר", ואחר כך אנחנו מתחילים לעבוד איתו – ונכנסים ל"ארץ ישראל".

מתוך שיעור על מאמרו של הרב"ש, 15.11.2011

ידיעות קודמות בנושא:
העבודה במדבר הצחיח
אנחנו זקוקים לחומר דלק חדש
להתגבר על המכשול הפוטנציאלי

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/Pfi7K

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest