מדוע אברהם?

laitman_2011-02-25_9650-70.jpg

בעל הסולם, מאמר "מתן תורה": "עלינו להבין, למה ניתנה התורה ביחוד לאומה הישראלית ולא ניתנה לכל באי העולם בשוה יחד, היש כאן ח"ו משום לאומיות?".

כפי שידוע לנו, התורה עצמה עונה בשלילה על שאלה זו. היא מסבירה שאברהם, אב האומה של עם ישראל, היה כהן נוכרי בבבל העתיקה, אחד האנשים הרחוקים ביותר מהשגת המציאות והבורא. את שיטת הקבלה הוא גילה כביכול במקרה, למרות שברור לנו שבפנימיותו הוא היה די מפותח.

החל מאדם הראשון (הראשון שגילה את העולם הרוחני) ועד נוח עברו עשרה דורות, ואחר כך עוד עשרה דורות עד אברהם. במציאות מדובר על התפתחות פנימית של הנקודות שבלב, שהראשונה שבהן היתה אברהם. אפשר לתאר את התהליך הזה בצורת עיגולים עם מרכז משותף, שמתפשטים מהמרכז כלפי חוץ. העיגול העשרים של התפתחות הרצון הוא אברהם.

בצורה כזאת כבר היה לו רקע, הכנה, בסיס פנימי, שנוצר בהתחלה ממדרגת אדם. אברהם כבר היה בדרגה מאד גבוהה. אם אדם גילה את הבורא בתוך הרצון לקבל הקטן, אז אברהם כבר גילה אותו מעל לרצון האגואיסטי הגדול שהתפתח בבבל. מצד אחד היה לו הרקע הדרוש, אך מהצד השני, הכבדת הלב. כרגיל: אחד בהתאם לשני.

כתוצאה מכך אברהם הצליח להבין ולפתח את שיטת הקבלה, בזמן שאדם עם כלי קטן ואור קטן, שעדיין לא היו מפותחים, לא היה יכול לפתח, לגלות, להבין ולהעביר אותה לאנשים.

בעל הסולם מסביר זאת על ידי סדר התפתחות גלובלי שמתחלק לשלושה שלבים של אלפיים שנה כל אחד: חב"ד, חג"ת, נה"י. למרות שהכלים הזכים של המקובלים הראשונים קרובים יותר לאור, על מנת לגלות את השיטה נחוצים רצונות גדולים, אכזרים, שדורשים אורות גדולים על מנת להתגלות בכל עושר פרטיהם.

בעקרון ברור לנו, שעל מנת לגלות את השיטה לעומק מסוים, נחוצים רצונות גדולים, אגואיזם גדול, שכנגדו מתגלה אור גדול. רק אז יש לנו אפשרות להביע את הדברים החדשים כך שיהיו מובנים.

זו הסיבה מדוע דווקא אברהם היה למייסד שיטת התיקון. לפניו היא לא היתה כתובה בצורה נאותה, מכיוון שעדיין לא היה מה לתקן. המצב בבבל היה הבסיס: אצל אברהם וכמה אלפי תלמידיו התגלתה הנקודה שבלב, והם פנו לארץ כנען, לתוך רצון שמיועד לתיקון, על מנת להיות בעתיד בארץ ישראל.

"בבל", זהו רצון מקולקל, שבו מתגלה חלק שאפשר לתקנו. העבודה עם החלק הזה הופכת אותו לארץ כנען. עם הזמן גם בה מתגלים רצונות מקולקלים, והיא הופכת למצרים, אחר כך למדבר, ולבסוף לארץ ישראל.

מתוך שיעור על מאמרו של בעל הסולם, 21.06.2011

ידיעות קודמות בנושא:
החוליה המקשרת
האם יש לך תוכנית מר פיקס?
מי אתה אברהם?

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/JGQqf

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest