מאומללות לאושר

שאלה: האם הרגשה של אושר יכול להיות רק לאחר הרגשת אומללות?

תשובתי: למרבה הצער זה כך. הרגשה של אושר יכולה להיבנות רק על הרגשה מקדימה של אומללות. כך נאמר גם בתורה: "ויהי ערב ויהי בוקר, יום אחד". הכול מתחיל מערב ומלילה, מפני שללא הרגשה של רע אתה לא מבין מה זה טוב. אנחנו נבראים, ולכן לא יכולים להשיג משהו אלא רק מתוך ניגודיות בין אור לחושך ומצבים הדדיים מנוגדים אחרים. לכן רק אדם חכם, שיש לו כבר ניסיון וחכמת חיים, מבין שצריך בהכרח לעבור מצבים המנוגדים לאושר, כדי שהאומללות תעזור לנו להרגיש אושר. זה מתרחש כך רק בעולם שלנו ואילו ברוחניות מספיק לנו להתחיל לברר בינינו בהדרגה, עד כמה אנחנו מפורדים ומנוגדים באגו הגשמי שלנו כדי לבנות מעליו מצבים רוחניים.

כלומר, אנחנו לא צריכים לחוות מצבים רוחניים שליליים. מספיק להרגיש מצבים גשמיים שליליים: קשר רע בינינו, שנאה גשמית ושאר יחסים לא טובים זה עם זה כדי לבנות בינינו מצבים רוחניים נכונים. אנחנו נמצאים כאן בכזה מצב מיוחד, כביכול לא בעולם שלנו, ובכך שאנו מבררים בעולם שלנו את כל המידות הרעות שלו, אנחנו יכולים לבנות מעליהן את העולם העליון מבלי להיכנס למצבים השליליים שלו.

מצבים שליליים של העולם העליון נקראים "קליפות", "כוחות טומאה". אנחנו לא חייבים להיכנס לתוכם. מספיק לנו העולם הזה כדי לבנות זאת עליו. ולכן כל ההתפתחות הגשמית שלנו בעולם ניתנת לנו כדי לבנות עליו את העולם העליון.

שאלה: כדי להרגיש דרגה גבוהה של אושר, עלינו להרגיש סבל מלא?

תשובתי: אנחנו לא צריכים להרגיש מצבים רוחניים שליליים כדי להשיג מצבים רוחניים חיוביים.  אנחנו צריכים מתוך העולם הזה כל הזמן לעלות. כל הבעיות נפתרות ויכולות להיפתר רק בתנאי של חיבור נכון בקבוצה. אם אתה מרגיש מצבים לא טובים ונופל לתוכם, ולא יכול לעשות איתם שום דבר, יש רק אפשרות אחת, להתכלל בקבוצה. אם לא תתכלל בתוכה, בכל מקרה תסבול, תיפול, והסבל והנפילות יהיו בלתי נשלטים.

מתוך שיעור בשפה הרוסית, 19.6.2016

 

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/XdMKK

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest