לנשום ביחד

כנס סנט פטרבורג, שיעור מס' 3

שאלה: באיזו יעילות עוברים התהליכים הרוחניים בקבוצות הקטנות, בנות שניים-שלושה אנשים?

תשובתי: כאן היא הבעיה עם החברים הווירטואליים שלנו, עם חברים בודדים ואחרים. יש לנו הרבה מאוד תלמידים שמפוזרים בפינות שונות של מדינתם: באוסטרליה, בניו זילנד, בסין, בכמה מדינות אירופאיות, בדרום אמריקה, וכולי.

לכן כנסים מסוג זה בכל זאת מייצבים, מקשרים בינינו, מאפשרים לרכז בצורה טובה את כולם יחד.

אבל נשארת הבעיה שחסרה קבוצה פיזית. אני לא מתאר לעצמי את הפתרון. אני יודע רק דבר אחד, כאשר ביקשתי מייד רשות אצל הרב"ש לעבור אליו, הוא סירב לי, והוא צדק, צריך לבדוק האם הרצון שלך הוא אמיתי. ורק כעבור שנתיים הוא הרשה לי לעבור.

לכן, אם התלמיד לומד איתנו זמן רב ובאופן רציני, הוא בכל זאת צריך לחשוב על איך לעבור לכזה מקום שבו קיימת קבוצה או איפה שאפשר לארגן אותה. אני לא רואה מוצא אחר.

עד כמה שאפשר אני כל הזמן חושב ומקווה לכך, שבעזרת מערכת וירטואלית אפשר היה לחבר אנשים ולתת להם הרגשת איחוד, אבל המסך של המחשב בינתיים מפריד ביניהם. האדם מגן על עצמו על ידי המסך מפני האחרים.

כי במה הבעיה? לחייב את האדם להתחבר עם אחרים. ואילו אנחנו נמצאים בכזה מצב, ש"להתחבר עם אחרים", זה אומר לשבת יחד, לנשום ביחד, ללמוד ביחד, לשנוא את החברים, לאהוב אותם, וכולי.

וכאן האור העליון נותן לנו כל מיני בעיות, בכוונה "גורם לחיכוך" בינינו, משפשף אותנו זה בזה, כדי להוריד את הקרום מהלב. משפשף את הלבבות זה בזה, כדי להפשיט אותו. איך אפשר לעשות את זה כאשר אתה נמצא בקשר וירטואלי? אני לא מתאר לעצמי. אני אישית בשמחה יכול להיות עם כולם בקשר וירטואלי: "תקתקתי" כמה הודעות בדואר האלקטרוני וזהו, אתה כבר "באהבה" כלפי החברים.

איפה אתה יכול להרגיש את העוינות הזאת עד לשנאה ממש, כפי שהרגישו אותה מחברי ספר הזוהר?! אתה מייד תנתק את המחשב או שתגן על עצמך על ידי איזה פרצופון (סמיילי) וזהו! איך אפשר שזה יהיה אחרת?

אני מרגיש את זה גם אצלנו במדינה. ישנן קבוצות ששומרות על מרחק ג'נטלמני. וישנן כאלה שיותר קרובות, משתתפות יותר, רוצות להשתלב איתנו יותר, רוצות לבנות יחד את המרכז שלנו. כאשר ישנה הזדמנות לעבודה, אז כאן נבדקת ההשתתפות של כל אחד. והעניין הוא לא סתם בהשתתפות, אלא בעבודה משותפת. זה העיקר.

לכן צריך שאתם תבינו, שצריך להתאסף להתארגן בקבוצות ולארגן קבוצות גדולות, עם מחלקות, עם מכון להפצה, עם קבוצות ילדים, באופן כללי, כל זה נחוץ.

מתוך שיעור מס' 3 בכנס בסנט פטרבורג, 12.07.2013

ידיעות קודמות בנושא:
החלפת מקום מגורים: בעד ונגד
אל תעצרו את עצמכם
אל תתחבאו מאחורי מסך המחשב

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/nbYxf

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest