דף הבית / חינוך, ילדים / ללמוד מהקופים!

ללמוד מהקופים!

מחקר: הקופים פותרים בעיות קולקטיביות ללא מריבות וסכסוכים. זואולוגים לימדו קוף לפתוח תיבה עם הרבה אוכל, רק כאשר קופים בדרגה גבוהה יותר היו במרחק מסוים, מעבר למעגל האסור.

מכל אחד מחברי הלהקה נדרשה הבנה וכושר עמידה: אפילו קוף בדרגה גבוהה מאוד נאלץ לחכות במרחק מה, כאשר הקוף הכפוף לו יבוא ויפתח את התיבה. עם זאת, רק קוף אחד מאמצע ההיררכיה הוכשר לכללים האלה. הקופים האחרים היו צריכים להבין את מהותו של התהליך מההתנהגות של האחרים ומתוך ניסוי וטעייה שלהם ושל הקופים האחרים. לאחר שהחוקרים לימדו את הכללים הללו קוף אחד, הם לא התערבו יותר במהלך הניסוי.

והקופים הצליחו! היה להם מספיק, פשוט רק להתבונן זה בזה כדי להבין את העיקרון של מה שקורה. לא הייתה שום תקשורת מיוחדת, שום כפייה או וויכוחים. הקופים הירוקים היו סבלניים וסלחניים במיוחד וותרניים אחד כלפי השני. יחד עם זאת, הקופים הדומיננטיים הפנימו את כללי המשחק לפני האחרים.

כל זה קרה בצורה כזו, הקוף הזוטר ניגש לתיבה עם הכיבוד והעריך כמה רחוק נמצאים הקופים הדומיננטיים. אם הם היו קרובים מדי, הקוף, שפותח את התיבה לא עשה דבר. אם ה"בוס" היה במקום מספיק מרוחק, הוא פתח את התיבה. לאחר מכן, הקופים האחרים היו יכולים להתקרב לכיבוד. נציין פעם נוספת, כי המעמד החברתי לא הפריע לקופים להבין את הכללים הדמוקרטיים לחלוטין, והטמעתם התרחשה ללא מריבות וסכסוכים.

התוצאות שהתקבלו מראות, כי יכולות קוגניטיביות עליונות, כגון היכולת להבין את המניעים והרגשות של האחרים, לא חייבות להיות קשורות בהכרח לפתרון בעיות מורכבות שדורשות מבנה חברתי מפותח היטב ומיומנויות דיבור. במבנה החברתי של הקופים הירוקים אין שום דבר מיוחד, כמו גם בבעיה שהוצגה בפניהם. ולמרות זאת, הקופים הצליחו להתארגן, אפילו ללא תקשורת, רק באמצעות הצפייה באחרים.

התייחסותי: כיצד יתנהגו במצב הזה אנשים מבוגרים, ילדים? מה שמבדיל בינינו לבין הקופים זה האגו שהופך אותנו לעיוורים! כמה סבל אנחנו צריכים לשאת לפני שנקבל את ההוראה של הטבע העליון…

ידיעות קודמות בנושא:
ערבות אצל האווזים
המבנה החברתי של להקת הזאבים
הקופים יודעים לאהוב, והאדם לא?

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/ZhKw8

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest