דף הבית / המשבר ופתרונו / להקשיב למקובלים

להקשיב למקובלים

שאלה: האם לאדם יש נשמה?

תשובתי: את הנשמה צריך ליצור בתוכנו. הנשמה היא קשר הדדי בינינו, כלומר השלמה של לבבות. אם נשיג לפחות קשר הדדי חלקי, נרגיש בתוכו את המצב העליון הבא. לכן "ואהבת לרעך כמוך" זה החוק והכלל העיקרי של התורה.

שאלה: יוצא שערכים רוחניים והתכונות הנפשיות הם צלילים ריקניים?

תשובתי: המושגים האלה אופייניים רק לדרגת העולם שלנו, כדי לכונן בינינו איזושהי תקשורת נעימה, ולא יותר מזה. כדי לקרוא לעצמי יצור רוחני, כלומר יצור בעל שׂכל עליון, ולא רק להיות בעל יכולת ליצור את דור ההמשך ולפגוע בזולת, דרושים מאמצים פנימיים בלימוד חכמת הקבלה. בשום מקום אין שיטה דומה, מפני שכל השאר הוא פרי של המחשבה האנושית. ואילו חכמת הקבלה נובעת מגילוי המערכת עליונה של ההנהגה העליונה.

שאלה: כלומר, אתה מציע לזרוק מהספינה את המודרניות של כל הוגי הדעות הגדולים ביותר של האנושות, שהמציאו משהו ושנבע מתוך השׂכל שלהם?

תשובתי: לא. חכמת הקבלה מתייחסת בכבוד רב למדע, אבל למדע אמיתי. אם אתה מתכוון לפילוסופיה, אז אני כדוקטור לפילוסופיה סבור שזה לא מדע, מפני שפילוסופיה אינה חוקרת את הטבע, והיא אינה יכולה לטעון לאמת, אלה הן ספקולציות של הדמיון האנושי. בעיקרון, היום ממילא כולם מתייחסים לזה בצורה כזאת.

שאלה: האם אפשר לומר, שאם היינו מקשיבים למקובלים, אז היינו יכולים להימנע מכל מיני אסונות בטבע?

תשובתי: אם בני אדם היו מקשיבים למקובלים, אז הכול מזמן היה אחרת. אבל ברגע שאנחנו מתחילים לקרוא לבצע את הכלל "ואהבת לרעך כמוך", אז כולם מיד מפנים את העורף: כשאתה כביכול אומר בצורה יפה דברים שלא מובנים בכלל, כי כל מה שאתה קורא לנו לבצע לא ניתן לממש. אנשים לא מבינים שזה החוק הכללי של הטבע, הרמוניה שאליה הטבע בכל מקרה יביא אותנו, אבל בדרך של ייסורים. ואילו עלינו להבין ולתפוס שאנחנו יכולים ללכת קדימה על ידי פעולות טובות ולהימנע מכל מיני משברים.

מתוך ראיון שהענקתי לערוץ הטלוויזיה RTN בניו יורק, 21.7.2015

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/Fmas6

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest