להפוך אדם

להפוך אדםשאלה: מפליא אותי כאשר אומרים, שהטבע – הוא אלטרואיסטי. ידוע לדוגמה, שכרישים טורפים אפילו את ילדיהם. ולא רק כרישים מתנהגים כך!
תשובה: הם לא טורפים. או יותר נכון לומר – לא הם טורפים אלא הטבע שבהם מאלץ אותם לפעול כך, בלי לשאול את פיהם. בדרגה הטבעית אינסטינקטיבית של בהמה – הבחירה מסתכמת בבחירת מר ומתוק. בבחירה היחידה הזו אין לבהמה או לילד קטן ממש בחירה, היא מחויבת.
בנוסף לבחירה הלא חופשית הזו מתעוררת באדם הבוגר בחירה בין אמת לשקר (הקדמה לפנמ"ס, אות טז). האדם יכול לעצור את עצמו ולבחור את הכוונה למעשה שלו (מאמר החירות).
כאשר האדם גדל מהיותו בהמה קטנה הוא מגלה בתוך עצמו את הבחירה הנוספת הזו בין אמת לשקר ואת האפשרות לממש אותה.
אם הוא מכפיף את הבחירה בין אמת לשקר לבחירה הבהמית בין מר למתוק, היינו אם שקר מתוק עדיף בעיניו על אמת מרה, אז הוא מפנה את עצמו, את האני-האדם שלו לתועלת ה"בהמה" שלו.
אם הבחירה אמת-שקר היא מעל הבחירה מר-מתוק, היינו הוא מעדיף אמת מרה על שקר מתוק – אבל למה הוא צריך את זה? לשם מה? – לשם השגת דבקות בבורא, להיות בהשפעה ואהבה לאחרים – אז במידת ההפרעות בבחירה הזו, הוא עולה ב125 מדרגות רוחניות, עד שמשיג את דרגת ה"אדם", מלשון דומה לבורא.
האדם אינו יכול לבצע את העלייה הזו בעצמו. רק האור העליון שברא את האגו שלנו יכול לשנותו. האור הזה בא מלמעלה בזמן לימוד הקבלה (הקדמה לתע"ס, אות קנה). אך על האדם מוטל להגיע לבקשה (תפילה) שזה יקרה לו.
איך מפתחים רצון להשתנות? רק תחת השפעת סביבה נכונה.

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/m64px

5 comments

 1. מה זה ה"להיות מעל זה"?  בשכל אני מבין מה חשוב, המטרה, הסביבה מחייבת אותי לפעול.

  אבל אם אני כלי הרגשה ואני מרגיש רע, ובשכל מבין שצריך לכוון את עצמי למטרה בעזרת סביבה, אז בעצם אני לא יכול לפעול בשום דבר…איפה הנקודה שבה אני יכול לשלוט בין מר ומתוק, לאמת ושקר… נראה כי רק בידי אחרים לתת לי את האפשרות להיות מעל המר ומתוק…???

  האם זוהי בדיוק חידת מהי הבחירה החופשית שלי? שעד שאני לא אגיע לשם אני לא אדע? מתי הבורא עוזב אותי, ועכשיו אני צריך להתחזק בסביבה? (משום שההרגשה היא מטעה, פעם רוצים ופעם לא, מתי זה מהבורא מתי זה ממני?)

 2. ציטוט מהפוסט של הרב – "האדם אינו יכול לבצע את העלייה הזו בעצמו. רק האור העליון שברא את האגו שלנו יכול לשנותו. האור הזה בא מלמעלה בזמן לימוד הקבלה (ראו הקדמה לתע"ס, אות קנ"ה). אך על האדם מוטל להגיע לבקשה (תפילה) שזה יקרה לו."

  הרגשת רע זה אגואיזם.

  וגם הבורא לא עוזב אותך אף פעם- אתה נימצא בו- "אין עוד מלבדו" זה האדם כשהוא באגואיזם- הוא לא מרגיש שהבורא איתו, אבל הבורא איתך תמיד לא ניתן באמת להתנתק ממנו, פשוט כשהאדם בהרגשת האגואיזם אז הוא לא מרגיש את זה. 

  בהצלחה Smile

 3. שלום כבוד הרב – יש משפט עממי, מצחיק שאומר- "בטענות לבוס!- הוא לימד אותי את כל מה שאני יודעת" . אני אומרת את זה, משום שדבריך כל הזמן כ"כ מפעימים ומרגשים ונאמרים עם הרבה נחת והרבה סבלנות. והתלמידים שלך כ"כ מעריכים, אוהבים ומעריצים אותך… ניתן להרגיש זאת מרחוק. ובטח בריגעי הנפילה , אז לפעמים זה קצת קשה. אבל אחרי נפילה מגיעה עלייה- כמו שאתה מלמד בסבלנות רבה. ומגיע לך שתשמע שאוהבים ומעריכים את דרכך אפילו שלפעמים קשה ויש תלונות. וזה הזמן לומר לך תודה. Smile ישר כוחכם- בני ברוך.

 4. תודה, לתלמידה המגיבה על התגובה.

  בהצגת שאלה בצורה עניינית בלי מתן פתיחה נימוסית וכו' לא היתה בכוונה כדי לטעון כלפי מישהו, הרב הוא יקר תמיד…ולטעון כלפיו איך אפשר, לפעמים זה אולי נשמע כמו ילד קנטרני שמתבכיין כלפי אבא שמבין יותר ממנו.

  חוץ מזה, הבלוג הזה הוא כמו קנקן מים קרים ביום חמסין שמאפשר לך לרוות את צמאונך שלא נגמר אף פעם.  ותודה שהוא קיים.

 5. לניר… חח אתה חמוד… בתגובתי השניה לא התכוונתי אליך, דיברתי באופן כללי. ( בראשונה כן פניתי אליך) Wink

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest