לבחור להיוולד

שאלה: מה המשמעות של האמירה "אין כפייה ברוחניות"?

תשובתי: בעולם הרוחני אין כפייה, מפני שבסופו של דבר, הכול תלוי ביגיעת האדם.

בעולם הזה שולטת הקבלה, ואילו בעולם העליון שולטת ההשפעה. בשני המקרים, אני מחויב לציית, וזוהי כפייה. הרי אלה חוקי הטבע.

למשל, יש את חוק המשיכה. זהו כוח בלתי משתנה שמושך אותי מייד לקרקע. האם אתה יכול להתנגד לכפייה שלו? "אני לא רוצה שהוא יפעל. יש לי תוכניות משלי…". זה לא ילך. החוק פועל, בין אתה רוצה ובין אם לא. וזה נוגע גם לחוקי ההשפעה והקבלה. כל המציאות מלאה בכפייה.

ורק במצב הבחירה אתה חופשי. איזו מין בחירה זאת? הבחירה היא לעבור מהקבלה להשפעה בעזרת הקבוצה, האור המחזיר למוטב והמורה. למעשה, הקבלה וההשפעה הם חוק אחד, כוח אחד. והבחירה שלך היא כיצד לציית לו: בצורה חיובית או שלילית. את זה אתה בוחר בעצמך.

אז מה אתה מחליט, כדאי או לא כדאי להצטרף להשפעה? אתה יודע את כל מה שהיה קודם, ומשהו ממה שיהיה אחר כך… אנחנו עדיין לא מרגישים ולא יכולים למשש את מקום הבחירה. אבל שם באמת נפתח בפניך חלל מדהים…

לעיתים קרובות אנחנו מביאים את המשל על התולעת שחיה בתוך הצנון. כשהיא פותחת פתח בתוך הקליפה, מתגלה בפניה עולם מלא. זה אמנם פתח מאוד צר, אבל דווקא הוא מהווה את הבחירה שלה: להיוולד או לא להיוולד. בכל פעם אתה מבצע את הבחירה הזאת, בכל פעם נולד עוד חלק קטן ממך, ואתה נכנס לעולם החדש שכבר מוכן עבורך.

זאת אמנם פעולה מאוד קטנה ועדינה מצידי, אבל זה כמו שאני מפעיל מערכת ענקית בלחיצת כפתור אחת. מקום הבחירה הזה הוא בדיוק אותה ה"רוחניות" שבה אין כפייה. אני פותח לעצמי עולם חדש, והיחס שלי אליו נעשה חופשי.

גם כאן וגם שם פועל החוק, אך כאשר אני נכנס לעולם ההשפעה, אני רוכש חופש: כל זה – שלי. הרצון לקבל מתוקן בכוונה על מנת להשפיע, ואני שולט בו. אני באמת חופשי, אני מסוגל לבצע ברצון הזה כל פעולת השפעה שאני רוצה. ורק את זה אני רוצה, ואין עליי שום הגבלות.

לכן נאמר: "אין כפייה ברוחניות". אני נולד, עובר מהתפוח הרקוב לעולם נפלא, לשמש, לאוויר הצח ולשירת הציפורים. כשאני עובר דרך המעבר הצר הזה, אני רוכש גישה חדשה, שמבוססת על השפעה, ונכנס לתיאום עם העולם הגדול. ובו אני חופשי.

מתוך שיעור על מאמרו של בעל הסולם "הקדמה לתלמוד עשר הספירות", 15.02.2012

ידיעות קודמות בנושא:
איפה הדמוקרטיה?
אתה הרי רצית את זה בעצמך
איפה הוא – החופש?

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/O0ZST

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest