כתבי רב"ש

photo_rav_gh70_166.jpg

שאלתו של ישי: מסתבר כי הרב ברוך שלום הלוי אשלג כתב לא מעט ספרים: פירוש לתלמוד עשר הספירות, פירוש ל"פתיחה לחכמת הקבלה", פירוש על ההקדמות: תע"ס ועוד. מהי עמדתכם לרכישת הספרים הללו? האם ישנה סיבה שאתם לא מפיצים אותם?

תשובה: רב"ש כתב רק את הערותיו (דרגות הסולם – הוצאו לאור על ידי, על-פי הארכיון שקיבלתי ממנו), מאמרים (שלבי הסולם – המאמרים שנכתבו לתלמידים ומאמרים נוספים) ומכתבים (איגרות רב"ש).

חוץ מזה, יכול להיות שישנם עוד מכתבים שונים אצל אנשים שלהם הם היו מיועדים, או שהגיעו לידיהם בצורה אחרת. במהלך חייו של רב"ש, אף אחת מעבודותיו לא יצאה לאור! לאורך כל 12 השנים של שהותי ליד הרב"ש, בתור תלמיד, מזכיר ועוזר שניהל את חשבון הבנק ואת הארכיון שלו. אני מבטיח לך, ששום דבר אחר לא נכתב על ידו. כשהתחלתי ללמוד אצלו, שכנעתי אותו להרשות לי להקליט את שיעוריו. בסופו של דבר, נאספו יותר מאלף קלטות אודיו. שכפלתי את כולן וחילקתי לכל התלמידים. אחד מהם מעבד ומוציא אותן לאור כחומרים של רב"ש. אני אישית חושב, שאין לנו זכות להציג כמקור את החומרים שנאספו מהשיעורים שבעל פה, שאחר כך שוכתבו ועובדו לחומר כתוב. דרך אגב, גם חוק התורה פוסק כך, במידה והדברים לא נכתבו אישית. על אחת כמה וכמה, כשישנם הרבה שינויים ותוספות, שלפי דעתי מעוותים את ההסברים של רב"ש. רבים מתלמידי רב"ש מסכימים איתי בענין. לכן, אני מציע לך להקשיב לקולו, לשיעוריו המקוריים שבעל- פה, למשל באתר (לא שלי!): http://ashlagbaroch.org/

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/8wJjG

One comment

  1. מומלץ בחום להקשיב

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest