כשמגיע החושך

שאלה: כיצד לשמור על השׂמחה בזמן הירידה?

תשובתי: השאלה היא, מהי מטרתך? אני זוכר שבילדות היינו מטפסים על הר, וגולשים במדרון עם מזחלת. אז היינו בשׂמחה לא בזמן העלייה אלא דווקא בזמן הירידה. לכן, כל העניין הוא במטרה. אם אתה יודע שהירידה מגלה בפניך חומר חדש שבעזרתו אתה תבנה את המדרגה הבאה שלך, אז האם זה לא גורם לך שׂמחה?

כשמגיעים הבלבול וחוסר ההבנה, כשהכול "מתפזר" מול העיניים, אני שׂמח. כי לאחר החושך אני ארכוש ידע חדש, רגש חדש, קירבה חדשה, גילוי חדש. בחשכה שנפלה עליי, בערפול החושים, בערפל ההכרה, אני מביט על עצמי מהצד, מתפטר מהבלבול והדיכאון ולפיהם מודד את העלייה הבאה.

באותו האופן רבי שמעון, שהרגיש עצמו כ"שמעון מן השוק", הבין שהוא עומד בפני העלייה והתיקון הסופיים. ולמרות שעדיין לא השׂגנו כאלו מדרגות, בכל אופן, כשאפיסת הכוחות משתלטת עליך, כשמעטה כבד מסתיר את השמש, אתה חייב לראות בזה הכנה. כך מתגלה החומר של המדרגה הבאה, שעדיין אינו מיושׂם, עדיין לא קיבל את הצורה הדרושה. ואז, אל תצפה שמשהו יקרה, אל תחכה שיבואו אליך כוחות, אלא להיפך תתחיל לעבוד. השתדל להתגבר מייד על המכשול ולהוציא את עצמך מהחושך, אפילו הקטן ביותר. דווקא הודות לזה כל החומר, שצריך להשתתף בתהליך, ייכנס מהר יותר לעבודה.

יש לך הזדמנות לנהל כל יום הכנה שיטתית בעזרת הקבוצה והלימוד. תישאר כל היום בקשר, אל תעזוב את החוט הרוחני, אפילו אם הוא מגיע דרך אוזניות הנָגָן (MP3). ושיזכירו לך על המטרה, כי הרי בזמן הירידה אתה מתנתק ממנה. אם אתה נמצא באופן קבוע תחת השפעת הסביבה הנכונה, אז אפילו עם התגברות השליליות תוכל לראות את מצבך מהצד ולנתח אותו. זה יאפשר לך להתייחס אחרת למתרחש. השׂמחה נובעת מזה שאתה בונה את המצב הבא. רק ניתוק מוחלט של הקשר הרוחני, שמתרחש עקב חוסר הכנה, מונע ממך את האפשרות לעבוד. כלפי כל הרגעים בחיים ניתן להתכונן בכזו צורה שאף פעם לא תצא משליטת ההשפעה הטובה. אם אתה באמת מעריך את הקבוצה, השׂמחה אף פעם לא עוזבת אותך.

מתוך שיעור על מאמרו של הרב"ש, 19.11.2010

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/3jg1x

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest