דף הבית / קבלה לעם / ספר הזוהר / כשהלב יבין…

כשהלב יבין…

laitman_2009-11-29_0032_70.jpg

זוהר: פרשת ויקרא, סעיפים קמ"ז-קמ"ט: ה"יוד" של שם הקדוש מתקשרת בג' קשרים. משום זה, יש בו קוץ אחד למעלה, וקוץ אחד למטה, ואחד באמצע. משום שג' קשרים נשתלשלו בה. קוץ שלמעלה כתר עליון, עליון מכל העליונים, הראש של כל הראשים, עומד על כולם. קוץ התחתון הוא ראש האחר התחתון של הי'. הוא בינה, הראש להשקות את הגן, המלכות. והוא המעיין של המים, שכל הנטיעות מושקות ממנו. כי כל המוחין של זו"ן ובי"ע נמשכים מן הבינה.

האות "יוד" היא חכמה של עולם האצילות, "המוח הנסתר" (מוחא סתימאה). דרך הקוץ (החוד) העליון של האות, נכנס לתוכה אור אין סוף, ודרך הקוץ (החוד) התחתון יוצא אור הבינה, ובדרכו, דרך זעיר אנפין, משקה את הגן, המלכות.

ניתן היה לתאר את כל המערכת על ידי פריטים, אך אנחנו לומדים את ספר זוהר בכדי לעורר את אור התיקון ולא לומדים תיאוריה יבשה. אנחנו לומדים את ספר הזוהר, לא כדי לדעת את הדברים בצורה תיאורטית, אלא כדי להרגיש בבירור את הרוחניות! כשאנחנו נתחיל להרגיש על מה שמספר ספר הזוהר, נרגיש בתוכנו השפעה וקבלה, את ההבדל ביניהם, אנחנו נוכל לקרוא ולגלות את התמונה כולה, המערכת בתוך הרגשות שמופיעים.

אנחנו נלמד את ספר הזוהר כדי להבין מה אנחנו מרגישים! נתחיל ללמוד את חכמת הקבלה כמדע, נוסיף להרגשה שלנו את הדעת והשׂכל. אך תחילה עלינו לקבל את ההרגשה! השׂכל מגיע אחריה. אחרת זה יהיה סתם דיון תיאורטי, ללא השׂגה מעשית. אנחנו נקבור את עצמנו בתוכניות, ונישאר לדון בצורה חכמה בעולם הזה, כאילו שאנחנו יודעים מה מתרחש "שם", בעולם הרוחני.

עלינו לא לדעת מה מתרחש שם, אלא להימצא שם! יש הבדל גדול מאוד בין אלו המשיגים את הרוחניות לבין סתם חכמולוגים, הלומדים את ספר הזוהר, כמו אלו שבעל הסולם פגש בירושלים כשהגיע לארץ ישראל. הם למדו את ספר הזוהר וידעו בעל פה את כל סיפורי האר"י והזוהר. אך כאשר הוא שאל אותם על השׂגה, הם אמרו: "אין כאן שום השׂגה! אנחנו פשוט לומדים את הטקסט".

לנו חשוב, קודם כל, להשיג את הרגשת הרוחניות, ספר הזוהר חייב להיכנס לתוכנו, ואנחנו חייבים להתחיל לחיות בו. אחר כך אנחנו כבר נלמד, את מה שאנחנו מרגישים וכיצד לשנות את הרגשות והתחושות האלה, כיצד לפסוע ברוחניות. איננו יכולים לחקור את מה שאיננו מרגישים. הרי אנחנו עשויים מחומר של הרצון ליהנות, בו אנחנו צריכים להרגיש את המציאות. רק אחר כך אנחנו יכולים ללמוד ממה מורכבת ההרגשה שלנו.

בינה מהמילה "הבנה", כמו שנאמר: "הלב מבין", לכן אנחנו לומדים את ספר הזוהר, כדי להשיג השפעה ולהרגיש את הבורא. אחר כך אנחנו נברר ונפרש כל דף בספר הזוהר ונראה כמה הרבה כלול בתוכו, סימפוניה שלמה של רגשות.

מתוך שיעור על ספר הזוהר, 21.05.2010

רשומות קודמות בנושא:
הנגיעה הראשונה ברוחניות
תתחילו להרגיש את הרוחניות!
לא ניתן לרכוש את העולם רוחני על ידי השכל

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/QQNWb

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest